Rekord i ri botëror në garën e kronometrit!

-


Kampionia e botës në garën e kronometrit, holandezja Ellen Van Dijk, e cila garon me skuadrën Trek-Segafred, ka vendosiur një rekord të ri botëror të orës. Ajo arriti të përshkojë 49km e 254 metra në harkun kohor të 60 minutave, duke përmirësuar ndjeshëm rekordin e mëparshëm të 48 km e 405 metra, të vendosur një vit më parë nga britanikja Los Louden.

 

“Jam shumë e lumtur. Nëse do të ndihesha edhe më mirë, në fundin e garës do të pedaloja më fort, por nuk pata mundësi. Gjithsesi, dhashë maksimumin dhe nuk kam asnjë keqardhje. Falënderoj ata që më mbështetën”, tha Van Dijk.

 

Rekordi i ri u vendos në velodromin e Grenshenit, në Zvicër, në kushte optimale të temperaturës (28 gradë). Në total, çiklistja 35-vjeçare, Van Dijk, zhvilloi 197 xhiro në pistë për të konfimruar se jorastësisht është edhe kampione e Europës, në garën e kronometrit.

Lajmet e fundit

Presidentja Osmani takon Zelenskyn: Askush më mirë se populli i Kosovës s’e kupton dhimbjen e luftën e Ukrainës

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani është takuar në Moldavi me homologun ukrainas Volodymyr Zelenski, të cilit i ka shprehur...

E kryer: Benzema largohet nga Real Madridi pas 14 vitesh, pritet njoftimi zyrtar

Real Madrid's Karim Benzema controls the ball during the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Grubi: Koncepti i ri i ndërtimit me Bechtel & Enka është garancë e realizimit cilësor dhe më të shpejtë të Korridoreve 8 dhe 10-D

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ishte i pranishëm sot në vendin prej ky fillon ndërtimi i Korridorit 8. Grubi përmes...

Kendall Jenner merr vëmendjen me fustanin provokues në kuvertën e jahtit në Kanë – Telegrafi

Kendall Jenner bëri një shfaqje mjaft provokuese në një postim të ri në InstaStory të mërkurën. Modelja 27-vjeçare, e...
- Advertisement -

Heqja e 20 përqindëshit nga Kushtetuta/ Grubi: Do të ndodh kur t’i vijë koha

Nënkryetari i parë i Qeverisë, Artan Grubi, sot ishte pjesëmarrës në fillimin e punimeve për ndërtimin e Korridorit 8,...

Rrustemi: Korridori 8 po ndërtohet me koncept të ri infrastrukturor, më shpejtë dhe me korrektësi maksimale

Drejtori i Ndërmarrjes publike për rrugë shtetërore, Ejup Rrustemi deklaroi sot nga terreni punues për Korridorin 8 se në...