Bunkerët që mund të strehojnë mbi 600.000 njerëz

-


Finlanda ka dekada që përgatitet për fatkeqësi dhe deri më tani janë ndërtuar rreth 500 bunkerë të veçantë në gjatësi rreth 320 kilometra. Poshtë kryeqytetit të Finlandës, ekziston një rrjet i disa prej bunkerëve më të mëdhenj nëntokësorë për të shërbyer si strehë për 630.000 banorët e qytetit. Janë publikuar fotot e një bunkeri në Helsinki ku finlandezët mund të mbijetonin për muaj të tërë, i vendosur rreth 25 metra nën tokë.

Aktualisht bëhet fjalë për salla të mëdha sportive dhe korridore të gjata që në rast sulmi mund të kthehen në strehimore.

“Dyert mund të përballojnë shpërthime deri në gjashtë shufra, kështu që as një bombë bërthamore nuk mund t’i thyejë ato. Bombat mund të binin në tokë dhe fëmijët mund të luanin ende në bunkerë”, tha instruktori Varautumisen Opettaja.

Nëse do të kishte vërtet një sulm, banorët e qytetit do të hynin në bunkerë përmes hyrjeve mezi të dukshme në rrugë. Rusia ka paralajmëruar disa herë gjatë ditëve të fundit për pasojat që mund të pasojnë në rast të anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO, për të cilën këto vende kanë paraqitur kërkesë.

Kjo nuk do të ishte hera e parë që Finlanda dhe Rusia kanë qenë në konflikt – gjatë Luftës së Dytë Botërore, BRSS-ja e atëhershme hodhi papritmas bomba në Helsinki dhe shpalli luftë, duke bërë që Finlanda të humbasë rreth 10 për qind të territorit të saj në bisedimet e paqes.

Lajmet e fundit

Shpërthim në kufirin që bashkon Bjellorusinë, Rusinë dhe Ukrainën

Ushtarët rusë kanë hedhur në erë ditën e djeshme një rrugë që lidh qytetin ukrainas të Chernihiv me Bryansk...

Luana tërheqëse me kostum larjeje – Telegrafi

Luana Vjollca është në mesin e bukurosheve më atraktive të ekranit shqiptar. Moderatorja është e njohur për formën mbresëlënëse...

Ançeloti refuzon Brazilin dhe vazhdon edhe një vit me Real Madridin

Real Madrid's head coach Carlo Ancelotti celebrates winning the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Protestat në veri, lëndohet një polic dhe dëmtohen tri automjete të Policisë – Telegrafi

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se një zyrtar policor ka marrë lëndime nga sulmet e protestuesve në...
- Advertisement -

Shokon Prigozhin: Të hetohen krimet nga zyrtarët rusë në Ukrainë

Mercenari rus, Yevgeny Prigozhin, tha se u kishte kërkuar prokurorëve të hetonin nëse zyrtarë të lartë të mbrojtjes ruse...

Milani përgatit kontratë afatgjate për Majk Manjan-in

AC Milan's goalkeeper Mike Maignan saves a ball during the Champions League group E soccer match between RB...