Kevin Spacey përballet me akuza të reja seksuale në Mbretërinë e Bashkuar

-


Aktori i Hollywoodit, Kevin Spacey, është duke u përballur me akuza për sulm seksual në Mbretërinë e Bashkuar, thanë policia dhe prokurorët të enjten, pas një shqyrtimi të akuzave kundër tij.

Fituesi i dyfishtë i “Oscar” për “The Usual Suspects” dhe “American Beauty” ishte drejtor artistik i teatrit ‘The Old Vic’ në Londër midis 2004 dhe 2015.

Akuzat kundër tij u shfaqën fillimisht në vazhdën e lëvizjes #MeToo që pa pretendime të shumta për sulme seksuale dhe ngacmime në industrinë e filmit.

Kevin Spacey (Foto: AP/File)

Kjo nxiti një hetim nga Policia Metropolitane e Londrës dhe një rishikim nga ‘The Old Vic’ në krye me 62-vjeçarin, Spacey.

Ai është duke u ndjekur penalisht për katër akuza për sulme seksuale ndaj tre burrave midis 2005 dhe 2013 në Londër.

“Ai është akuzuar gjithashtu për përfshirjen e një personi në aktivitet seksual pa dëshirën e tij”, tha Rosemary Ainslie.

Kevin Spacey (Foto: Getty Images)

“Akuzat pasojnë një shqyrtim të provave të mbledhura nga Policia Metropolitane në hetimin e saj”, shtoi Ainslie, i cili drejton divizionin special të krimit.

Dy akuzat e para të sulmit seksual datojnë nga marsi 2005 në Londër dhe kanë të bëjnë me të njëjtin burrë, i cili tani është në të 40-at.

E treta dyshohet se ka ndodhur në Londër në gusht 2008 kundër një burri që tani është rreth të 30-tave. I njëjti person dyshohet se është viktimë e akuzës së veçantë.

Kevin Spacey (Foto: Getty Images)

Akuza e katërt për sulm seksual dyshohet se ka ndodhur në Gloucestershire, Anglinë perëndimore, në prill 2013 kundër një burri të tretë, i cili tani është gjithashtu në të 30-at.

Asnjë nga viktimat e supozuara nuk mund të identifikohet sipas ligjit anglez. /Telegrafi/

Kevin Spacey (Foto: Getty Images)

Lajmet e fundit

Presidentja Osmani takon Zelenskyn: Askush më mirë se populli i Kosovës s’e kupton dhimbjen e luftën e Ukrainës

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani është takuar në Moldavi me homologun ukrainas Volodymyr Zelenski, të cilit i ka shprehur...

E kryer: Benzema largohet nga Real Madridi pas 14 vitesh, pritet njoftimi zyrtar

Real Madrid's Karim Benzema controls the ball during the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Grubi: Koncepti i ri i ndërtimit me Bechtel & Enka është garancë e realizimit cilësor dhe më të shpejtë të Korridoreve 8 dhe 10-D

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ishte i pranishëm sot në vendin prej ky fillon ndërtimi i Korridorit 8. Grubi përmes...

Kendall Jenner merr vëmendjen me fustanin provokues në kuvertën e jahtit në Kanë – Telegrafi

Kendall Jenner bëri një shfaqje mjaft provokuese në një postim të ri në InstaStory të mërkurën. Modelja 27-vjeçare, e...
- Advertisement -

Heqja e 20 përqindëshit nga Kushtetuta/ Grubi: Do të ndodh kur t’i vijë koha

Nënkryetari i parë i Qeverisë, Artan Grubi, sot ishte pjesëmarrës në fillimin e punimeve për ndërtimin e Korridorit 8,...

Rrustemi: Korridori 8 po ndërtohet me koncept të ri infrastrukturor, më shpejtë dhe me korrektësi maksimale

Drejtori i Ndërmarrjes publike për rrugë shtetërore, Ejup Rrustemi deklaroi sot nga terreni punues për Korridorin 8 se në...