Kurtua: Duhej të fitojë këtë finale, që të më respektojnë më shumë


Tibo Kurtua ishte lojtar në ndeshjen e finales së Ligës së Kampionëve. Real Madridi ka festuar ndaj Liverpoolit në Paris (0-1) për shkak të ndërhyrjeve të shkëlqyera të belgut që drejtoi “mbretërit” e kësaj ndeshje. Por edhe në të gjithë sezonin. Kurtua pati një sezon fantastik me Real Madridin dhe me siguri do të shpallet portieri më i mirë i këtij viti kalendarik. Pas ndeshjes në Stade de France, ai tha se ishte shumë i motivuar për të fituar këtë finale.

“Më duhej ta merrja këtë finale që karriera ime të respektohej. Jam shumë i lumtur dhe krenar për edicionin ekipor dhe timin. Ne mposhtim klubet më të mira në botë. Sitin dhe Liverpullin që kanë qenë të mrekullueshëm këtë sezon. Liverpooli pati një lojë të mirë, por ne patëm rastin më të pjekur që e shndërruam në gol”, tha Kurtua.

Portieri belg e mbylli ndeshjen me nëntë pritje, që është më e shumta në një finale në elitën e futbollit.