Shiu shkurton garën në Monte Carlo, Perez ia del më së miri në kaos


Piloti i Red Bull Sergio Perez është fituesi i garës së Formula 1 për Çmimin e Madh të Monakos. Perez arriti të fitojë nga pozicioni i tretë startues, duke lënë pas Carlos Sainz (Ferrari) dhe Max Verstappen (Red Bull).

Për shkak të motit të keq dhe shiut, gara u shty për më shumë se një orë. Shiu i kushtoi Charles Leclerc që Ferrari e çmendi atë me një vlerësim të keq të ndryshimit të gomave dhe ra me tre pozicione. Më pas në xhiron e 27-të Mick Schumacher pati një aksident të rëndë. Makina e sigurisë doli nga pista dhe dy xhiro më vonë loja u ndërpre.

Pas 15 minutash, vazhdoni të vozitni pas makinës së sigurisë. Nga ky sezon gara mund të zgjasë deri në tre orë me ndërprerje, afati kohor është caktuar. Në fund, Perez ishte i pari që kaloi vijën e finishit. Kjo është fitorja e tij e parë këtë sezon dhe ai shfrytëzoi në maksimum kushtet në Monte Carlo.