Ish deputeti i PPD-së: Përfaqësimi i shqiptarëve 20 vite pas formimit të BDI-së i jashtëzakonshëm!

-

Ish deputeti i Partisë për Prosperitet Demokratik, Neim Selmani në një prononcim kushtuar 20 vjetorit të BDI-së, ka thënë se partia e Ahmetit ka bërë avancime të të drejtave të shqiptarëve.

Ai thotë se nga pozita e pasigurtë që kishin shqiptarët në periudhën kur po prishej Jugosllavia, shqiptarët në RMV, janë bërë popull shtetëformues dhe përfaqësojnë vendin në instanca të ndryshme.

“Sigurisht se ka ndryshime jashtëzakonisht të mëdha, shqiptarët janë të përfaqësuar në të gjitha nivelet, mendoj në Qeveri, Kuvend, brenda dhe jashtë shtetit. Në kohën kur shkatrohej Jugosllavia, ishte në pikëpyetje nëse do të ekzsitojmë në këtë shtet ose në tjetër, pastaj kur u stabilizua gjithçka dhe në pushtet erdhi kjo parti, atëherë u pa qartë se kjo parti i mori të gjitha kompetencat. Them kompetencat e përfaqësimit të popullit shqiptar dhe përfaqësimi është jashtëzakonisht i favorshëm”, tha Sellmani.

Lajmet e fundit

Aleksandre Pato, për herë të tretë rikthehet te ish klubi i tij

Fans applaud as Orlando City forward Alexandre Pato stands on the pitch after an MLS soccer match against...

Tensionet në veri, deputeti gjerman: Kosova po zbaton të drejtat në territorin e saj

Tensionet në veri të Kosovës, kanë sjellë reagime të shumta të ndërkombëtarëve të cilët nuk i kursyen kritikat ndaj...

Lukashenko mohoi thashethemet për shëndetin, kundërshtari i tij: Është në gjendje kritike

Belarusian President Alexander Lukashenko. Photo: Sergei GUNEYEV/AFPPresidenti bjellorus, Aleksandër Lukashenko thuhet se është në gjendje kritike. Kjo...

Nita Latifi vjen me këngën e re “2 Gota” – Telegrafi

Ashtu siç kishte paralajmëruar, Nita Latifi, ka lansuar sot (e shtunë) këngën e re. “2 gota” mban titullin projekti...
- Advertisement -

Muamed Sejdini: Duhet edhe më shumë punë

Federata e Futbollit të Maqedonisë sot zhvilloi Kuvendin e rregullt, në të cilën morri përkrahje të plotë nga UEFA...

Situata në veri, kongresmeni Torres del kundër Blinken: Kosova është aleat i palëkundur i SHBA

Situata në veri të Kosovës është kthyer në temë diskutimi si në “tryezën” e BE ashtu edhe në atë...