Aqifi: BDI solli frymë demokratike me elemente pro-perëndimore në skenën politike

-

Gazetari i Radio Televizionit të Maqedonisë, programi në gjuhën shqipe, Nexhat Aqifi në një prononcim për faqen zyrtare të Bashkimit Demokratik për Integrim duke folur për 20 vjetorin e themelimit të kësaj partie ka thënë se ishte pikërisht kjo parti ajo e cila arriti të ndryshojë rënjësisht pozitën e shqiptarëve në Maqedoni.
Ai ka thënë se partia e Ahmetit arriti të ndryshojë edhe mentalitetin e politikëbërjes në vendin tonë.

“Në skenën politike të vendit tonë solli një frymë demokratike, më ndryshe, me elemente pro-perenëndimore. BDI-ja me politikat e veta arriti që jo vetëm të ruajë tërësinë dhe stabilitetin e vendit tonë, por politikat e saj reflektuan edhe në gjeopolitikat rajonale të Ballkanit Perendimor. Sot shumë shtete me karakter multi-etnik parapëlqejnë që si model të zgjidhjes së problemeve të brendshme ta marrin pikërisht Marrëveshjen Kornizë të Ohrit”, tha Aqifi.

Ndryshe për 20 vjetorin e BDI-së përpos Aqifit kanë folur edhe një numër i madhë i analistëve, ish politikanëve dhe gazetarëve të cilët kanë numëruar të arriturat e kësaj partie.

Lajmet e fundit

Shpërthim në kufirin që bashkon Bjellorusinë, Rusinë dhe Ukrainën

Ushtarët rusë kanë hedhur në erë ditën e djeshme një rrugë që lidh qytetin ukrainas të Chernihiv me Bryansk...

Luana tërheqëse me kostum larjeje – Telegrafi

Luana Vjollca është në mesin e bukurosheve më atraktive të ekranit shqiptar. Moderatorja është e njohur për formën mbresëlënëse...

Ançeloti refuzon Brazilin dhe vazhdon edhe një vit me Real Madridin

Real Madrid's head coach Carlo Ancelotti celebrates winning the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Protestat në veri, lëndohet një polic dhe dëmtohen tri automjete të Policisë – Telegrafi

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se një zyrtar policor ka marrë lëndime nga sulmet e protestuesve në...
- Advertisement -

Shokon Prigozhin: Të hetohen krimet nga zyrtarët rusë në Ukrainë

Mercenari rus, Yevgeny Prigozhin, tha se u kishte kërkuar prokurorëve të hetonin nëse zyrtarë të lartë të mbrojtjes ruse...

Milani përgatit kontratë afatgjate për Majk Manjan-in

AC Milan's goalkeeper Mike Maignan saves a ball during the Champions League group E soccer match between RB...