Selimi: E pakontestueshme, BDI-ja ka qenë në ballë të gjitha ndryshimeve

-

Në vigjilje të 20 vjetorit të themelimit të Bashkimit Demokratik për Integrim, njohësi i rethanave politike, Sefer Selimi ka thënë se në këtë periudhë sa ekziston BDI-ja si parti ka pasur zhvillim shoqërorë.

Ai thotë se ky zhvillim erdhi edhe falë UÇK-së mbi të cilën edhe u krijua partia e Ali Ahmetit.

“Mendoj se në këto 20 vite është e pakontestueshme se BDI-ja ka qenë në ballë të gjitha ndryshimeve. Diçka që unë do të vlerësoja më tepër tek BDI-ja është kapaciteti për tu ngritur mbi interesat vetëm etnike dhe shpeshherë duke bërë kompromise edhe mbi interesat etnike në interes të shtetit. Diçka që ka qenë dhe mendoj se ka qenë ndër meritat më të mëdhaja të BDI-së dhe e ka mbajtur kaq gjatë në pushtet”, tha Selimi, raporton indeks.mk

Për 20 vjetorin e BDI-së kanë folur, profesor universitar, analist, politolog e politikan aktual.

Lajmet e fundit

Shpërthim në kufirin që bashkon Bjellorusinë, Rusinë dhe Ukrainën

Ushtarët rusë kanë hedhur në erë ditën e djeshme një rrugë që lidh qytetin ukrainas të Chernihiv me Bryansk...

Luana tërheqëse me kostum larjeje – Telegrafi

Luana Vjollca është në mesin e bukurosheve më atraktive të ekranit shqiptar. Moderatorja është e njohur për formën mbresëlënëse...

Ançeloti refuzon Brazilin dhe vazhdon edhe një vit me Real Madridin

Real Madrid's head coach Carlo Ancelotti celebrates winning the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Protestat në veri, lëndohet një polic dhe dëmtohen tri automjete të Policisë – Telegrafi

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se një zyrtar policor ka marrë lëndime nga sulmet e protestuesve në...
- Advertisement -

Shokon Prigozhin: Të hetohen krimet nga zyrtarët rusë në Ukrainë

Mercenari rus, Yevgeny Prigozhin, tha se u kishte kërkuar prokurorëve të hetonin nëse zyrtarë të lartë të mbrojtjes ruse...

Milani përgatit kontratë afatgjate për Majk Manjan-in

AC Milan's goalkeeper Mike Maignan saves a ball during the Champions League group E soccer match between RB...