Rafael Nadal 14 herë mbret i Roland Garros, qau në Paris!


Katërmbëdhjetë finale dhe katërmbëdhjetë fitore. Rafael Nadal mundi Casper Rudd në Paris. Për spanjollën është titulli i 22-të i slam-it. Thashethemet dhe konferencat e paralajmëruara për shtyp sugjeruan se mund të jetë e fundit, por me një deklaratë të shkurtër prifti dukej se mohoi gjithçka – “Unë jam gati të luftoj përsëri!”.

Tenisti spanjoll Rafael Nadal fitoi Roland Garros. Nadal ngriti për herë të 14-të në karrierën e tij të famshme “Kupën e Musketeer”, sepse në finalen e madhe në Paris mundi norvegjezin Casper Rudd me 6: 3, 6: 3, 6: 0.

Pas pikës së fundit në ndeshjen finale ndaj norvegjezes, popullori Rafa kapi kokën dhe hodhi raketën. Sikur nuk mund ta besonte atë që kishte ndodhur.

Nadal fitoi titullin e 22-të Grand Slam. Spanjolli u bë gjithashtu kampioni më i vjetër i Roland Garros në historinë e turneut.