Ish-basisti i Bon Jovi, Alec John Such vdes në moshën 70-vjeçare


Një anëtar themelues i grupit legjendar të rock-ut amerikan Bon Jovi, ish-basisti Alec John Such, ka vdekur në moshën 70-vjeçare, njoftoi grupi.

Ai ishte pjesë e grupit nga viti 1983 deri në 1994, kur ata patën hite të tilla si “You Give Love a Bad Name”, “Livin’ on a Prayer” dhe “Bad Medicine”.

Such u ndanë me grupin në 1994 dhe më vonë u zëvendësuan nga basisti Hugh McDonald. Grupi u ribashkua kur Bon Jovi u fut në Rock & Roll Hall of Fame në 2018.

Foto: Getty Images

Ndërkohë që u bë i ditur lajmi për vdekjen e tij, nuk u dhanë detaje se si dhe ku kishte ndërruar jetë artisti.

I lindur në New York më 14 nëntor 1951, Such u bë një figurë e njohur në skenën muzikore të Nju Xhersit ku u shfaq grupi, raporton Associated Press. Fillimisht ai luajti në një grup të quajtur “The Message”.

Foto: Getty Images

Si menaxher i Hunka Bunka Ballroom në Sayreville, ai ishte përgjegjës për rezervimin e koncerteve të “Jon Bon Jovi & The Wild Ones” përpara se të bashkohej vetë me grupin.

Foto: Getty Images

Ai ishte më i vjetër se shokët e tij të grupit, siç u shpreh vite më vonë në një intervistë për The Asbury Park Press.

“Alec ishte pjesë përbërëse e formimit të grupit. Të jem i sinqertë, ne gjetëm rrugën drejt njëri-tjetrit nëpërmjet tij”, shkroi në Twitter kantautori Jon Bon Jovi. /Telegrafi/