Prilepi fitues i çmimit të BE-së për komunën më të gjelbër

-

Ambasadori Dejvid Gir, shef i Delegacionit të Bashkimit Evropian në Maqedoninë e Veriut, sot do të vizitojë Prilepin, ku do t’i dorëzojë kryetarit Borce Jovçeski çmimin për komunën më të gjelbër.

Delegacioni i Bashkimit Evropian e promovoi “Çmimin e komunës më të gjelbër” si pjesë e fushatës së tij për rritjen e ndërgjegjësimit dhe promovimit të Marrëveshjes së Gjelbër të BE-së. Në thirrjen e hapur, të shpallur më 3 mars 2022 me rastin e Ditës Botërore të Kafshëve të Egra, të gjitha komunat në Maqedoninë e Veriut janë ftuar të aplikojnë duke paraqitur shembujt e tyre më të mirë të menaxhimit të mbeturinave të ngurta në vitin 2021.

Në thirrje morën pjesë tetë komuna – Berovë, Qendër (Shkup), Kavadar, Ohër, Pehçevë, Prilep, Tetova dhe Zelenikova, duke prezantuar aktivitetet e tyre udhëheqëse që kontribuan për një mjedis më të mirë në vitin 2021. Bordi vlerësues, i përbërë nga ekspertë të Delegacionit të BE-së, Gou Grin, Eco-ndërgjegjja dhe një përfaqësues i Jurop Haus, vendosi Kavadarin dhe Prilepin në listën e ngushtë për inspektime të mëvonshme në terren për të verifikuar informacionin e paraqitur në aplikacionet e tyre.

“Bordi Vlerësues e njohu Prilepin si komunë që ka demonstruar më së miri praktikën ekologjike në fushën e menaxhimit të mbeturinave në vitin 2021. Ambasadori Dejvid Gir do të ketë nderin që më 6 qershor 2022 në Prilep t’ia dorëzojë çmimin për “Komuna më e gjelbër 2021” kryetarit Jovçeski, thuhet në kumtesën e Delegacionit të BE-së në Shkup.

Ceremonia e ndarjes së çmimeve do të bëhet në kuadër të konferencës “Praktika më e mirë për menaxhimin e mbetjeve komunale – Sepse nuk kemi planet rezervë” organizuar në kuadër të projektit të BE-së për komunat financuar nga Bashkimi Evropian.

Në kuadër të vizitës “BE me TY” në Prilep, ambasadori i BE-së Gir do të vizitojë Impiantin për trajtimin e ujërave të zeza – investim i BE-së me vlerë tetë milionë euro që përmirëson cilësinë e ujit dhe cilësinë e jetës së banorëve të Prilepit nga viti 2019. Më pas, ambasadori Gir dhe kryetari Jovçeski do të vizitojnë Liqenin e Prilepit, statusi i të cilit si kompleks sportiv dhe rekreativ në harmoni me natyrën është përmirësuar me mbështetjen e BE-së në vlerë prej 0,47 milionë euro.

Ambasadori Gir do të takohet me organizatat e shoqërisë civile nga Prilepi për të diskutuar çështjet lidhur me të rinjtë, fuqizimin e romëve dhe infrastrukturën më të mirë të çiklizmit.

Lajmet e fundit

Shpërthim në kufirin që bashkon Bjellorusinë, Rusinë dhe Ukrainën

Ushtarët rusë kanë hedhur në erë ditën e djeshme një rrugë që lidh qytetin ukrainas të Chernihiv me Bryansk...

Luana tërheqëse me kostum larjeje – Telegrafi

Luana Vjollca është në mesin e bukurosheve më atraktive të ekranit shqiptar. Moderatorja është e njohur për formën mbresëlënëse...

Ançeloti refuzon Brazilin dhe vazhdon edhe një vit me Real Madridin

Real Madrid's head coach Carlo Ancelotti celebrates winning the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Protestat në veri, lëndohet një polic dhe dëmtohen tri automjete të Policisë – Telegrafi

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se një zyrtar policor ka marrë lëndime nga sulmet e protestuesve në...
- Advertisement -

Shokon Prigozhin: Të hetohen krimet nga zyrtarët rusë në Ukrainë

Mercenari rus, Yevgeny Prigozhin, tha se u kishte kërkuar prokurorëve të hetonin nëse zyrtarë të lartë të mbrojtjes ruse...

Milani përgatit kontratë afatgjate për Majk Manjan-in

AC Milan's goalkeeper Mike Maignan saves a ball during the Champions League group E soccer match between RB...