Ambasadori Amerikan Christopher Hill në Ohër, Ziadin Sela e quan projekt rus

-

Sot në Ohër do të hapet zyrtarisht Samiti i iniciativës rajonale “Open Balkan”, ku do të marrin pjesë presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç, kryeministrat e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, Dimitar Kovaçevski dhe Edi Rama, kryeministri i Mali të Zi Dritan Abazoviq dhe kryetari i Këshillit të Ministrave të Bosnja dhe Hercegovina, Zoran Tegeltija.

Të pranishëm në këtë Samit do të jenë edhe Ambasadori Amerikan në Beograd, z. Chris Hill, por edhe përfaqësuesi special i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor z. Gabriel Escobar dhe komisioneri për zgjerim i BE-së, z. Oliver Varhelji.

Edhe përkundër pranisë së personaliteteve eminent nga Bashkimi Europian dhe SHBA që mbështesin këtë iniciativë, kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela vazhdon me avazin e vjetër duke e cilësuar Samitin “Open Balkan” si projekt rus.

Përndryshe, sot në këtë Samit do të nënshkruhen memorandume dhe marrëveshje të rëndësishme bashkëpunimi në sferën e kulturës, arsimit dhe turizmit.

Lajmet e fundit

Shpërthim në kufirin që bashkon Bjellorusinë, Rusinë dhe Ukrainën

Ushtarët rusë kanë hedhur në erë ditën e djeshme një rrugë që lidh qytetin ukrainas të Chernihiv me Bryansk...

Luana tërheqëse me kostum larjeje – Telegrafi

Luana Vjollca është në mesin e bukurosheve më atraktive të ekranit shqiptar. Moderatorja është e njohur për formën mbresëlënëse...

Ançeloti refuzon Brazilin dhe vazhdon edhe një vit me Real Madridin

Real Madrid's head coach Carlo Ancelotti celebrates winning the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Protestat në veri, lëndohet një polic dhe dëmtohen tri automjete të Policisë – Telegrafi

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se një zyrtar policor ka marrë lëndime nga sulmet e protestuesve në...
- Advertisement -

Shokon Prigozhin: Të hetohen krimet nga zyrtarët rusë në Ukrainë

Mercenari rus, Yevgeny Prigozhin, tha se u kishte kërkuar prokurorëve të hetonin nëse zyrtarë të lartë të mbrojtjes ruse...

Milani përgatit kontratë afatgjate për Majk Manjan-in

AC Milan's goalkeeper Mike Maignan saves a ball during the Champions League group E soccer match between RB...