Avokatët e Johnny Depp thonë se vendimi i gjykatës në favor të aktorit nuk është pengesë për viktimat: Dhuna në familje nuk ka gjini


Avokatët e Johnny Depp, Camille Vasquez dhe Benjamin Chew thonë se fitorja ligjore e fundit e aktorit kundër ish-gruas Amber Heard nuk ka ndikim më të gjerë në dhunën në familje jashtë “fakteve në këtë rast”.

Gjatë paraqitjes së tyre në ‘Good Morning America’ të mërkurën (7 qershor), George Stephanopoulos vuri në dukje avokatëve: “Avokatët e viktimave kanë argumentuar se vendimi do të ketë një efekt rrëqethës mbi viktimat e dhunës në familje dhe është një goditje për lëvizjen #MeToo”.

“Unë mendoj se përgjigja jonë ndaj kësaj është se ne inkurajojmë çdo viktimë të dalë përpara. Dhuna në familje nuk ka gjini”, tha Vasquez, shkruan People.

Foto: Getty

“Ne besojmë se verdikti flet vetë, faktet janë ato që janë. Juria mori një vendim unanim bazuar në ato fakte”, tha tutje ajo.

Javën e kaluar, një juri prej shtatë personash, e përbërë nga pesë burra dhe dy gra, i gjeti Depp, 58 vjeç dhe Heard, 36, përgjegjës për shpifje, por kryesisht mbajtën anën e yllit të “Pirates of the Caribbean”. Ai u shpërblye me 10.35 milionë dollarë dëmshpërblim, ndërsa aktorja e Aquaman mori 2 milionë dollarë.

“Johnny zotëronte dhe ishte i sinqertë në lidhje me çështjet e tij të alkoolit dhe drogës. Ai ishte i sinqertë për disa tekste fatkeqe që shkroi, dhe mendoj se ishte një kontrast i mprehtë me Heard, e cila nuk dukej, ose të paktën juria mund të ketë e perceptuar, se ajo nuk mori përgjegjësi për asgjë”, shpjegoi Chew.

Depp dhe fansat e tij festuan vendimin, aktori tha në një deklaratë se “juria ma ktheu jetën time”.

Foto: ABC News

Heard e quajti vendimin një “pengesë” për gratë, avokatja e saj Elaine Bredehoft tha javën e kaluar se klienti i saj ka në plan të apelojë vendimin.

Juristët zbuluan se Heard kishte shpifur ish-bashkëshortin e saj në shkrimin e saj në ‘Washington Post’ të vitit 2018, i cili nuk e përmendte emrin e tij konkretisht.

Në të, ajo shkroi se “u bë një figurë publike që përfaqësonte abuzimin në familje” dhe “ndjeu forcën e plotë të zemërimit të kulturës sonë për gratë që flasin”.

Depp ndërkohë ka pohuar se ai nuk e ka sulmuar Heardin dhe në vend të kësaj e ka akuzuar atë se e ka lënduar fizikisht.

Foto: AFP

I pyetur nëse ka një mesazh përtej çështjes në lidhje me lëvizjen #MeToo, Vasquez tha gjithashtu të mërkurën në emisionin Today , “Jo, sinqerisht nuk e bëjmë. Ne jemi këtu për të folur për rastin që kemi provuar. Ne inkurajojmë të gjithë viktimat të dalin dhe të kenë ditën e tyre në gjykatë, gjë që ndodhi pikërisht në këtë rast”.

Të martën, Depp iu bashkua TikTok-ut dhe shkroi së bashku me një video montazh të turneut të tij të fundit muzikor me Jeff Beck , “Për të gjithë mbështetësit e mi më të çmuar, besnikë dhe të palëkundur. Ne kemi qenë kudo së bashku, kemi parë gjithçka së bashku. Ne kemi ecur e njëjta rrugë së bashku. Ne bëmë gjënë e duhur së bashku”.

“Dhe tani, ne të gjithë do të ecim përpara së bashku”, vazhdoi aktori i “Fantastic Beasts”.

“Ju jeni, si gjithmonë, punëdhënësit e mi dhe përsëri jam i pakënaqur në asnjë mënyrë për të thënë faleminderit, përveçse thjesht duke thënë faleminderit. Pra, faleminderit. Dashuria dhe respekti im, JD”, tha ai.

Që në mëngjesin e së mërkurës, Depp ka tërhequr një audiencë të TikTok prej 8.6 milionë.

Një zëdhënës i Heard iu përgjigj mesazhit të fundit të Depp në një deklaratë, duke thënë: “Ndërsa Johnny Depp thotë se ai është ‘duke ecur përpara’, të drejtat e grave po ecin prapa. Mesazhi i vendimit për viktimat e dhunës në familje është … kini frikë të ngriheni dhe flisni”. /Telegrafi/