Çka po i ndodh Mickovskit në oborrin opozitar?

-

Ajo thënia e Xhejms Bondit, “anjëherë mos thuaj kurrë!”, si duket po bëhet shkak-pasojë e një loje “brenda oborrit” opozitar. Kush do të thoshte se do të vijë dita që Stevçe Jakimovski, do t’ia kthejë shpinën VMRO-DPMNE-së. Ai politikani që s’i thoshte “jo” LSDM-së, përveç se kur i prekej interesi i tij(ndaj dhe iku për t’u bërë kryetar komune kur LSDM-ja bojkotonte), i cili më vonë u lidh(për)jetësisht me Gruevskin koalicion pas koalicioni gjer më sot, po na rishfaqet me një rrëfim tejet interesant.
Stevçe Jakimovski është fenomen i demokracisë, i cili karrierën politike e ndërtoi mbi reputacionin personal brenda një komune(Karposh), që e bëri edhe bazë për partinë e re të tij(GROM) që me të, të jetë vazhdimisht satelit i VMRO-së së Gruevskit, në të mirën e ndërsjellë. Aq e fortë dukej kjo lidhje, sa mendohej se asnjëherë nuk do të prishet!
Por, fërkimet e fundit me Hristijan Mickovskin, është në atë stilin e sorosistëve “mjaft!(më)”. Ne e shohim atë që ka dalë në sipërfaqe, e cila shpesh dhe mund të jetë kamuflazhe, ama “mjaft’i” i Jakimovskit ndaj Hristijan Mickovskit, lë shumë pikëpyetje. Pse Jakimovski të hyjë në konflikt me liderin i cili tash i jeton ditët më të bukura të karrierës, i bindur se në zgjedhjet e ardhshme do të fitojë sa çel e mshel sytë? Nga aspekti strategjik duket shumë i diskutueshëm, sepse të largohesh nga “partia fituese”, nuk është veprim aq i urtë, apo jo? Mund të ketë shkaqe pikërisht të asaj natyre të “mjaftit”, sepse akuzat janë për reket, e në çështje reketi nuk ka masë, dhe mund të jetë derdhur dhalli mbi përshesh. Pastaj, kur raportet vijnë në shkallë shantazhimi e reketi midis partnerëve të koalicionit, aty nuk ka më perspektivë.
Pyetja është se kush mund të dalë humbës në këtë mes? Stevçeja e ka “pashallëkun” e vet, ku hiq më pak, mund të nxirren një a dy deputetë dhe ai mund të luajë në atë kartë. Tjetra është që ta ndihmojë LSDM-në me ndonjë koalicion të ardhshëm, (“asnjëherë mos thuaj kurrë!”, ë, edhe pse nuk dihet a mundet t’i ndihmojë?!), me një minus në anën e VMRO-së dhe një plus në anën e LSDM-së, janë një ndihmesë sado e vogël për këtë të dytën.
Së treti, shkaqet pse u thye kungulli opozitar, duhet të përbëjnë interes edhe për prokurorinë, sepse ku ka akuza për reket, ato duhet të shikohen, siç ishte në rastin e Boki 13-shit. Kjo lojë në oborrin opozitar, aspak s’është naive, prandaj mund të dalin në pah edhe gjëra për prokurorinë.
Presim me padurim të shohim çka do na pjellë ky rast…

Lajmet e fundit

Përplasen dy trena në Indi, raportohet për shumë viktima

Shumë njerëz dyshohet se kanë vdekur në Indinë lindore pasi një tren pasagjerësh doli nga shinat pas një përplasjeje...

Klubet me vlerën më të lartë në botë, kush mban kreun?!

Në këtë sezon nuk fitoi asnjë trofe, por Real Madrid ka se për çfarë të krenohet. “Los Blancos” janë...

Florim Asani nga gjenerata U18 e Shkëndijës po dëshmon talentët e rinjë të sportit që i ka Tetova

Mesfushori i fundit Florim Asani nga Tetova i cili për momentin po luan në gjeneratën U18 të klubit të...

Dashuri dhe festë për të voglin e yllit Liza

Dihet tashmë se ajo është një yll i muzikës atje ku jetoj por jo vetëm, por edhe një zonjë...
- Advertisement -

Edi Rama për Ali Ahmetin dhe babanë e Hashim Thaçit: Burra!

Kryeministri shqiptar, Edi Rama ka komentuar vizitën e sotme të kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në...

Kryeparlamentari Xhaferi në Vilnus takoi nënkryetaren e parë të Asamblesë nacionale franceze, Valeri Rabo

Kryetari Xhaferi sot, në margjinat e takimit në nivel të lartë të kryetarëve të parlamenteve të vendeve anëtare të...