Osmani i thotë stop Dodikut: Nuk je i mirëseardhur në Samitin e Prespës

-

Liderit politik serb në Bosnje dhe Hercegovinë, Milorad Dodik, iu është refuzuar kërkesa që të merr pjesë në Forumin e Prespës për Dialog, forum ky që organizohet nga Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, ministri e cila udhëhiqet nga politikani Bujar Osmani.

Ky është refuzimi i dytë në një kohë shumë të shkurtër që Dodik merr nga vendet e rajonit. Samiti i këtij viti do të mbahet në Ohër nga 16 deri më 18 qershor.

Në Forumin e Prespës për Dialog të marrin pjesë zyrtarë të lartë evropianë dhe botërorë, si Charles Michel President i Këshillit Evropian, Borut Pahor President i Sllovenisë, Miroslav Lajcak (BE), Stjuart Peach (MB), Manuel Sarrazin (Gjermani) dhe Gabriel Escobar (Shtetet e Bashkuara të Amerikës).

Nga Bosnja dhe Hercegovina është paralajmëruar prania e Shefik Xhaferoviqit, kryetar i Presidencës, dhe ministrja e Punëve të Jashtme Bisera Turkoviq, shkruan politicki.

E për këtë refuzim ndaj liderit serb në BeH, i pari i diplomacisë së Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, në sqarimin tha se vendi tij i është bashkëngjitur sanksioneve të BE-së ndaj Rusisë, që nga dita e parë e agresionit ushtarak rus në Ukrainë.

Milorad Dodik njihet si njeri i afërt me presidentin rus Vladimir Putin si dh e presidentin serb Aleksandër Vucic. Ai njëherit ka sanksione edhe nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Lajmet e fundit

Përplasen dy trena në Indi, raportohet për shumë viktima

Shumë njerëz dyshohet se kanë vdekur në Indinë lindore pasi një tren pasagjerësh doli nga shinat pas një përplasjeje...

Klubet me vlerën më të lartë në botë, kush mban kreun?!

Në këtë sezon nuk fitoi asnjë trofe, por Real Madrid ka se për çfarë të krenohet. “Los Blancos” janë...

Florim Asani nga gjenerata U18 e Shkëndijës po dëshmon talentët e rinjë të sportit që i ka Tetova

Mesfushori i fundit Florim Asani nga Tetova i cili për momentin po luan në gjeneratën U18 të klubit të...

Dashuri dhe festë për të voglin e yllit Liza

Dihet tashmë se ajo është një yll i muzikës atje ku jetoj por jo vetëm, por edhe një zonjë...
- Advertisement -

Edi Rama për Ali Ahmetin dhe babanë e Hashim Thaçit: Burra!

Kryeministri shqiptar, Edi Rama ka komentuar vizitën e sotme të kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në...

Kryeparlamentari Xhaferi në Vilnus takoi nënkryetaren e parë të Asamblesë nacionale franceze, Valeri Rabo

Kryetari Xhaferi sot, në margjinat e takimit në nivel të lartë të kryetarëve të parlamenteve të vendeve anëtare të...