Mickoski shprehet hapur kundër Marrëveshjes me Bullgarinë dhe anëtarësimin në BE, heshtje e thellë tek Sela dhe Kasami

-

VMRO-DPMNE nuk do ta respektojë marrëveshjen me Bullgarinë, nëse ajo është e dëmshme, asimetrike dhe kombëtare dhe nëse prek identitetin e vendit, thotë lideri i opozitës Hristijan Mickoski. Në një intervistë për Kanal 77, ai përsëriti se marrëveshja me Bullgarinë nuk duhet të përfshihet në kuadrin e negociatave.

“Së pari është një marrëveshje dypalëshe dhe nuk do ta pranoj kurrë faktin që ajo marrëveshje të hyjë në kuadrin e negociatave sepse është një mjet shtesë që Bullgaria të mos vë veto kur të dojë dhe si të dojë”, ka thënë Mickoski.

Mickoski tha se ka frikë nga kapitullimi diplomatik që mund t’i ndodhë Maqedonisë, i cili sipas tij do ta shtyjë vendin në probleme shtesë dhe përsëriti qëndrimin se tri kërkesat e kryeministrit bullgar Petkov janë të papranueshme për VMRO-DPMNE-në.

“Tri kushtet e vendosura nga pala bullgare, si respektimi i Deklaratës bullgare, përfshirja e bullgarëve në Kushtetutën e Maqedonisë dhe Marrëveshja e fqinjësisë së mirë për të hyrë në kornizën negociuese, do të nënkuptojnë se në fillimin eventual të negociatave në çdo kapitull ata mund të na bllokojnë”, shtoi Mickoski.

Mirëpo për këto deklarime të Mickoskit nuk ka pasur asnjë reagim nga ana e Aleancës për shqiptarët dhe Lëvizjes Besa si partner të koalicionit lidhur me atë se a do të përkrahin VMRO dhe Mickoskin në këtë drejtim.

Lajmet e fundit

Shpërthim në kufirin që bashkon Bjellorusinë, Rusinë dhe Ukrainën

Ushtarët rusë kanë hedhur në erë ditën e djeshme një rrugë që lidh qytetin ukrainas të Chernihiv me Bryansk...

Luana tërheqëse me kostum larjeje – Telegrafi

Luana Vjollca është në mesin e bukurosheve më atraktive të ekranit shqiptar. Moderatorja është e njohur për formën mbresëlënëse...

Ançeloti refuzon Brazilin dhe vazhdon edhe një vit me Real Madridin

Real Madrid's head coach Carlo Ancelotti celebrates winning the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Protestat në veri, lëndohet një polic dhe dëmtohen tri automjete të Policisë – Telegrafi

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se një zyrtar policor ka marrë lëndime nga sulmet e protestuesve në...
- Advertisement -

Shokon Prigozhin: Të hetohen krimet nga zyrtarët rusë në Ukrainë

Mercenari rus, Yevgeny Prigozhin, tha se u kishte kërkuar prokurorëve të hetonin nëse zyrtarë të lartë të mbrojtjes ruse...

Milani përgatit kontratë afatgjate për Majk Manjan-in

AC Milan's goalkeeper Mike Maignan saves a ball during the Champions League group E soccer match between RB...