VMRO dhe Mickoski kundër Edi Ramës

-

Dimitar Kovaçevski nuk mbron, por shet identitetin maqedonas dhe Maqedoninë, akuzojnë VMRO-DPMNE-në pasi u shfaq një video nga samiti i djeshëm i Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore në Selanik.

Në video shihet se kryeministri shqiptar Edi Rama me shaka i paraqet Kancelarit gjerman Olaf Scholz, Kovaçevskin si kryeministër të Bullgarisë së ardhshme perëndimore, gjë që ka shkaktuar të qeshura tek të pranishmit dhe kryeministri Kovaçevski.

“Njëri flet para kamerave dhe pas kamerave shohim se si qesh dhe aprovon që Maqedonia të quhet Bullgari Perëndimore.

Kovaçevski dhe kjo LSDM janë elemente antishtetërore përmes të cilave Maqedonia përjeton poshtërim”, thuhet në reagimin partiak ku kërkohet që për shkak të këtij gjesti, siç thuhet, skandaloz, Kovaçevski menjëherë të japë dorëheqje dhe të kërkojë falje.

“Në stilin e poshtër nga përralla popullore maqedonase, e pamë duke qeshur dhe miratuar një nga poshtërimet më të mëdha për Maqedoninë. Një Zaev është zëvendësuar me një tjetër, në personin e Kovaçevskit”, thonë nga VMRO-DPMNE.

Lajmet e fundit

Rreth 100 nxënës të helmuar në veri të Afganistanit

Foto: RFE/RLGati 100 nxënës, kryesisht vajza, janë helmuar në provincën veriore Sar-e-Pul në Afganistan, ka thënë një zyrtar...

Benzema arrin marrëveshje me Al-Ittihadin

Karim Benzema mund të konsiderohet futbollist i Al-Ittihadit në Arabinë Saudite. Fabrizio Romano ka njoftuar se Benzema pothuajse ka...

Mike Pence kandidon për zgjedhjet presidenciale 2024 në SHBA

Scott Olson/Getty ImagesIsh-zëvendëspresidenti Mike Pence dorëzoi të hënën dokumentet për kandidaturën e tij për zgjedhjet presidenciale në vitin 2024,...

Zlatan Ibrahimoviq përshëndetet me futbollin

Zlatan Ibrahimoviq i ka dhënë lamtumirën futbollit të luajtur në një mbrëmje speciale që klubi i Milanit i kishte...
- Advertisement -

Me Mickoskin ose pa të, Maqedonia do të vazhdojë drejt BE-së

Kundërshtarët më të mëdhenj të anëtarësimit të Maqedonisë në BE për momentin janë Rumen Radev, ose “agjenti i Putinit”...

Grubi: BDI 21 vite zë i popullit, në dekadën e tretë realizojmë ëndrrën tonë për integrimin në BE

Bashkimi Demokratik për Integrim sot ka festuar 21 vjetorin e themelimit, ndaj për këtë rast zëvendëskryeministri i parë, Artan...