EKSKLUZIVE/ Tetova më 20 gusht shkon në zgjedhje, “bie” Bilall Kasami!

-

Zgjedhjet e jashtëzakonshme për këshillin komunal në Komunën e Tetovës do të mbahen më 20 gusht të këtij viti. Këtë informacion e merr vesh ekskluzivisht, portali indeks.mk nga burime zyrtare.

Sipas informacioneve, Ministria e Vetëqeverisjes lokale i ka  rekomanduar Qeverisë që në përputhje me ligjin të shpërbeje këshillin komunal dhe të shpall zgjedhje.

Pas kësaj, pritet tashmë që Qeveria të martën ta miratojë vendim dhe më pas Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferri, ti shpall zgjedhjet te cilat pritet të mbahen një koheshit me ato ne komunën Mavrovë e Rostushe, me 20 gusht.

Zgjedhjet e jashtëzakonshme për këshillin e Tetovës vijnë pasi kreu i Tetovës me pa aftësinë e tij  dështoi miratimin e llogarisë përfundimtare ne afatin e paracaktuar ligjor që paraqet thyerje flagrante te ligjit dhe është baze e menjëhershme për shpërndarjen e këshillit komunal.

Se fundmi, Kasamit e kane ndjekur një sere skandalesh dhe protestash ne menaxhimin e komunës, ndërsa kane dështuar edhe apelet e tija te vazhdueshme për mospjesëmarrje te tetovarëve në festën e 20 vjetorit te BDI me c ‘rast dhjetëra mijëra tetovarë iu bashkëngjiten festes./INDEKS.MK/

Lajmet e fundit

Shpërthim në kufirin që bashkon Bjellorusinë, Rusinë dhe Ukrainën

Ushtarët rusë kanë hedhur në erë ditën e djeshme një rrugë që lidh qytetin ukrainas të Chernihiv me Bryansk...

Luana tërheqëse me kostum larjeje – Telegrafi

Luana Vjollca është në mesin e bukurosheve më atraktive të ekranit shqiptar. Moderatorja është e njohur për formën mbresëlënëse...

Ançeloti refuzon Brazilin dhe vazhdon edhe një vit me Real Madridin

Real Madrid's head coach Carlo Ancelotti celebrates winning the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Protestat në veri, lëndohet një polic dhe dëmtohen tri automjete të Policisë – Telegrafi

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se një zyrtar policor ka marrë lëndime nga sulmet e protestuesve në...
- Advertisement -

Shokon Prigozhin: Të hetohen krimet nga zyrtarët rusë në Ukrainë

Mercenari rus, Yevgeny Prigozhin, tha se u kishte kërkuar prokurorëve të hetonin nëse zyrtarë të lartë të mbrojtjes ruse...

Milani përgatit kontratë afatgjate për Majk Manjan-in

AC Milan's goalkeeper Mike Maignan saves a ball during the Champions League group E soccer match between RB...