Osmani: Ballkani Perëndimor është në mënyrë të pashmangshme pjesë e arkitekturës së re të sigurisë evropiane

-

Ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani prezantoi edicionin e dytë të Forumit për Dialog të Prespës, i cili organizohet nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe nën patronatin e presidentit Stevo Pendarovski.

Tema kryesore e Forumit për Dialog të Prespës të këtij viti është “Ndërtimi i së ardhmes së Ballkanit Perëndimor në arkitekturën moderne evropiane të sigurisë”, i cili synon të pasqyrojë sfidat aktuale të politikës së jashtme, si dhe kërcënimet bashkëkohore të sigurisë me të cilat përballemi.

Tema është në përputhje me fenomenin e ri të sigurisë, i cili ka tronditur rrënjësisht rendin që siguronte siguri të qëndrueshme dhe stabilitet afatgjatë.

“Ballkani Perëndimor është në mënyrë të pashmangshme pjesë e kësaj arkitekture të re të marrëdhënieve ndërkombëtare, veçanërisht në aspektin e arkitekturës së re të sigurisë evropiane. Kjo është aktualisht tema më e rëndësishme për ne, por edhe një çështje sigurie që është në krye të agjendës së partnerëve tanë në pjesën tjetër të Evropës. Dhe në ndërtimin e së ardhmes së Ballkanit Perëndimor si pjesë e arkitekturës evropiane të sigurisë, vend qendror zë perspektiva evropiane dhe euroatlantike e rajonit”, tha Osmani.

 

Lajmet e fundit

E kryer: Benzema largohet nga Real Madridi pas 14 vitesh, pritet njoftimi zyrtar

Real Madrid's Karim Benzema controls the ball during the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Grubi: Koncepti i ri i ndërtimit me Bechtel & Enka është garancë e realizimit cilësor dhe më të shpejtë të Korridoreve 8 dhe 10-D

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ishte i pranishëm sot në vendin prej ky fillon ndërtimi i Korridorit 8. Grubi përmes...

Kendall Jenner merr vëmendjen me fustanin provokues në kuvertën e jahtit në Kanë – Telegrafi

Kendall Jenner bëri një shfaqje mjaft provokuese në një postim të ri në InstaStory të mërkurën. Modelja 27-vjeçare, e...

Heqja e 20 përqindëshit nga Kushtetuta/ Grubi: Do të ndodh kur t’i vijë koha

Nënkryetari i parë i Qeverisë, Artan Grubi, sot ishte pjesëmarrës në fillimin e punimeve për ndërtimin e Korridorit 8,...
- Advertisement -

Rrustemi: Korridori 8 po ndërtohet me koncept të ri infrastrukturor, më shpejtë dhe me korrektësi maksimale

Drejtori i Ndërmarrjes publike për rrugë shtetërore, Ejup Rrustemi deklaroi sot nga terreni punues për Korridorin 8 se në...

Rruga Tetovë-Prizren/ Rrustemi: Është kryer fizibiliteti dhe zgjedhur traseja, vijojmë me proceset pasuese

Drejtori i Ndërmarrjes publike për rrugë shtetërore, Ejup Rrustemi nga terreni punues për fillimin e ndërtimit të Korridorit 8,...