Eskobar: E ardhmja e Ballkanit Perëndimor është brenda Bashkimit Evropian

-

I dërguari i posaçëm i SHBA-vë për Ballkanin perëndimor, Gabriel Eskobar, në një intervistë ekskluzive për TV21 në “Forumin e Prespës” në Ohër tha se Ballkani Perëndimor është rajon i mundësive të jashtëzakonshme, ku ndër të tjera përmendi mundësitë ekonomike, energjetike etj. Sipas tij, e ardhmja e Ballkanit Perëndimor është brenda Bashkimit Evropian, por vendet e rajonit kanë ca detyra për të bërë, siç janë reformat e theksuara që kërkohen prej vitesh.
TV21: Cfarë mund të na thuash për takimin në Forumin e Prespas, cilat janë përshtypjet  tuaja, a po lëvizin vendet e Ballkanit Perëndimor në drejtimin e duhur?

Eskobar: Më lejoni të them që pozicioni ynë ndaj Ballkanit Perëndimor është se është rajon i mundësive të jashtëzakonshme, kështu që ne e shikojmë Ballkanin Perëndimor jo nga perspektiva e viteve të 90-ta dhe problemet politike të atyre viteve, por nga ajo e shekullit 21, mundësitë ekonomike, të energjisë e të tjera. Kështu që jemi pajtuar që Ballkani Perëndimor është pjesë e rëndësishme e Evropës, pra është pjesë e Evropës.

TV21: Por a kishte pajtueshmëri mes tyre për këtë?

Eskobar: Besoj të gjithë pajtohen për një gjë, që e ardhmja e Ballkanit Perëndimor është brenda Bashkimit Evropian, dhe pjesë e komunitetit transatlantil. Pyetja është se si të operacionalizohet ky vizion.

TV21: Kush e operacionalizon këtë vizion?

Eskobar: Të gjithë ne duhet ta bëjmë këtë. Vendet e rajoni kanë ca detyre për të bërë. Duhet të bëjnë reforma, të përgatisin publikun dhe institutucionet për integrim. Bashkimi Evropian duhet të ofroj një modelin dhe amerikanët mbështetjen për këtë.

Lajmet e fundit

Aleksandre Pato, për herë të tretë rikthehet te ish klubi i tij

Fans applaud as Orlando City forward Alexandre Pato stands on the pitch after an MLS soccer match against...

Tensionet në veri, deputeti gjerman: Kosova po zbaton të drejtat në territorin e saj

Tensionet në veri të Kosovës, kanë sjellë reagime të shumta të ndërkombëtarëve të cilët nuk i kursyen kritikat ndaj...

Lukashenko mohoi thashethemet për shëndetin, kundërshtari i tij: Është në gjendje kritike

Belarusian President Alexander Lukashenko. Photo: Sergei GUNEYEV/AFPPresidenti bjellorus, Aleksandër Lukashenko thuhet se është në gjendje kritike. Kjo...

Nita Latifi vjen me këngën e re “2 Gota” – Telegrafi

Ashtu siç kishte paralajmëruar, Nita Latifi, ka lansuar sot (e shtunë) këngën e re. “2 gota” mban titullin projekti...
- Advertisement -

Muamed Sejdini: Duhet edhe më shumë punë

Federata e Futbollit të Maqedonisë sot zhvilloi Kuvendin e rregullt, në të cilën morri përkrahje të plotë nga UEFA...

Situata në veri, kongresmeni Torres del kundër Blinken: Kosova është aleat i palëkundur i SHBA

Situata në veri të Kosovës është kthyer në temë diskutimi si në “tryezën” e BE ashtu edhe në atë...