Ahmeti: Serbia ushtroi gjenocid mbi Kosovën!

-

Kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në paraqitjen e tij të fundit nga Kosova, respektivisht nga emisioni “Pressing” që transmetohet në T7 tha se

Në këtë paraqitje Ahmeti tha se sot është krenarë që Kosova është e lirë dhe është liruar nga “çizmet” e huaja.

“Më pret shteti i Kosovës, jam i lumtur që janë çliruar nga çizmet e huaja. Më shqetëson zhagitja dhe mos arritja e marrëveshjes finale dhe ngecja e mos avancimi i Kosovës në organizatat ndërkombëtare. Më bregosin ngecjet dhe mos fillimi i negociatave me BE-në dhe NATO”, tha Ahmeti

Shtoi se integrimi në BE dhe NATO do të rriste sigurinë në Ballkan. Foli edhe për dialogun Kosovë-Serbi.

“Duhet angazhim dhe punë. Lidershipi i tashëm e i kaluar duan të mirën e Kosovës. Duan njohje ndërkombëtare dhe reciproke me palën Serbe. Edhe tani edhe në të kaluarën, nuk është çështje e lehtë të arrishë epilogun përfundimtarë. Mes Kosovës dhe Serbisë ka jo vetëm dallime, Serbia ka ushtruar gjenocid në Kosovë… Mirëpo, a ka zgjidhje tjetër? Nëse mendojmë të hakmerremi cili do ishte çmimi dhe fitorja. Jam i vetëdijshëm që familje të tëra kanë përjetuar tragjedi. Për krerët e Kosovës nuk është e lehtë të dialogojnë. A është çmimi më i lartë për një hakmarrje, apo të inkurajojmë dhe punojmë për pajtim, dialogim dhe njohje reciproke?” pyeti Ahmeti.

Lajmet e fundit

Shpërthim në kufirin që bashkon Bjellorusinë, Rusinë dhe Ukrainën

Ushtarët rusë kanë hedhur në erë ditën e djeshme një rrugë që lidh qytetin ukrainas të Chernihiv me Bryansk...

Luana tërheqëse me kostum larjeje – Telegrafi

Luana Vjollca është në mesin e bukurosheve më atraktive të ekranit shqiptar. Moderatorja është e njohur për formën mbresëlënëse...

Ançeloti refuzon Brazilin dhe vazhdon edhe një vit me Real Madridin

Real Madrid's head coach Carlo Ancelotti celebrates winning the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Protestat në veri, lëndohet një polic dhe dëmtohen tri automjete të Policisë – Telegrafi

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se një zyrtar policor ka marrë lëndime nga sulmet e protestuesve në...
- Advertisement -

Shokon Prigozhin: Të hetohen krimet nga zyrtarët rusë në Ukrainë

Mercenari rus, Yevgeny Prigozhin, tha se u kishte kërkuar prokurorëve të hetonin nëse zyrtarë të lartë të mbrojtjes ruse...

Milani përgatit kontratë afatgjate për Majk Manjan-in

AC Milan's goalkeeper Mike Maignan saves a ball during the Champions League group E soccer match between RB...