Maqedonia me 77 sportist në Lojrat Mesdhetare

-


Për më pak se gjashtë muaj nga Lojrat Olimpike në Tokio, sportistët nga Maqedonia do të garojnë në Lojrat Mesdhetare, të cilat nga 25 qershor e deri më 5 korrik do të zhvillohet në Oran në Algjeri. Maqedonia do të përfaqësojnë 77 sportist në 10 sporte.

Vladimir Bogoevski, drejtor sportiv i KOM

“Lojrat Mesdhetare janë të rëndësishme dhe në të cilat sportistët tanë , një numër I madh prej tyre, do të ketë një gjasë që të shohin dhe të matin forcat me sportistët e tjerë nga nga vende të tjera dhe shtetet e mëdha sportive , të cilëtnë kushte normale, nuk do të kishin një mundësi të tillë.”

 

Në Lojrat e fundit Mesdhetare, në Taragona të Spanjës, ekspedita e Maqedonisë u kthye me 6 medalje, ndërsa tani synohet që të shtohet ky numër. Ylli kryesor i Maqedonisë është Dejan Goergievski, fitues i medaljes së argjendit në “Tokio 2020”, në sportin e taekvondos.

 

Dejan Georgievski, Taekvondo

“Në Taragona të Spanjës, fitova medaljen e argjendit dhe tani do të kërkojë atë të arrit….Shpresojë se atje do të arkëtojmë më shumë medalje, jo vetëm nga taekvondo. Herën e fundit arkëtuam 6 medalje, ndërsa tani shpresojmë që të fitojmë më shumë se 10 medalje.”

 

 

Fati Vejseli, Mundje

 

“Kjo është pjesëmarrja e parë për mua në Lojrat Mesdhetare. Shpresojë të arkëtojë medalje dhe të gjithë sportistëve u dëshirojë suksese.”

 

Kujtojmë se në qyetetin Oran të Algjerisë, do të garojnë 3.390 sportist, ndërsa Maqedonia do të ketë përfaqësues në sportet e hendbollit dhe volejbollit, në dy konkurencat, dhe poashtu edhe në taekvondo, xhudo, karate, mundje, not, qitje me pushkë, atletikë dhe skermë.

Lajmet e fundit

Presidentja Osmani takon Zelenskyn: Askush më mirë se populli i Kosovës s’e kupton dhimbjen e luftën e Ukrainës

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani është takuar në Moldavi me homologun ukrainas Volodymyr Zelenski, të cilit i ka shprehur...

E kryer: Benzema largohet nga Real Madridi pas 14 vitesh, pritet njoftimi zyrtar

Real Madrid's Karim Benzema controls the ball during the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Grubi: Koncepti i ri i ndërtimit me Bechtel & Enka është garancë e realizimit cilësor dhe më të shpejtë të Korridoreve 8 dhe 10-D

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ishte i pranishëm sot në vendin prej ky fillon ndërtimi i Korridorit 8. Grubi përmes...

Kendall Jenner merr vëmendjen me fustanin provokues në kuvertën e jahtit në Kanë – Telegrafi

Kendall Jenner bëri një shfaqje mjaft provokuese në një postim të ri në InstaStory të mërkurën. Modelja 27-vjeçare, e...
- Advertisement -

Heqja e 20 përqindëshit nga Kushtetuta/ Grubi: Do të ndodh kur t’i vijë koha

Nënkryetari i parë i Qeverisë, Artan Grubi, sot ishte pjesëmarrës në fillimin e punimeve për ndërtimin e Korridorit 8,...

Rrustemi: Korridori 8 po ndërtohet me koncept të ri infrastrukturor, më shpejtë dhe me korrektësi maksimale

Drejtori i Ndërmarrjes publike për rrugë shtetërore, Ejup Rrustemi deklaroi sot nga terreni punues për Korridorin 8 se në...