BEG-ut i merren të gjitha licencat, Bekteshi e mban premtimin (Foto)

-

Ashtu siç kishte paralajmëruar ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, BEG nga tetori nuk do t’i ngrohë më shkupjanët.

KRE i mori të gjitha licencat e BEG-ut në përputhje me rregulloret ligjore në vend, për furnizim dhe shpërndarje të energjisë termike të qytetit të Shkupit dhe të komunave.

Sipas Ligjit për Energji, pas informimit të Qeverisë nga KRE-ja, do të shpallet thirrje publike për përzgjedhjen e operatorit të ri për furnizim me ngrohje.

Ministri Bekteshi qysh në muajin janar kishte paralajmëruar një gjë të tillë, kujtojmë postimin e ministrit në rrjetin social fejsbuk ku kishte shkruar “ Kadal BEG se ka HENDEK”, që nënkupton se Bekteshi ka mbajtur premtimin e dhënë.

Gjitashtu. Bekteshi ka njoftuar se Në bazë të nenit 151 të Ligjit për energjetikë, njësitë e vetëqeverisjes lokale (në këtë rast Qyteti i Shkupit) kanë për detyrë ligjore që të sigurojnë furnizim të sigurt, të pandërprerë dhe cilësor me ngrohje amvisërive.

Dëshiroj t’u bëj thirrje autoriteteve në vetëqeverisjen lokale të cilat me ligj janë të obliguar të kujdesen që qytetarët të aplikojnë në thirrjen publike dhe të marrin përgjegjësinë që kanë sipas ligjit. – ka shkruar Bekteshi.

Lajmet e fundit

Aleksandre Pato, për herë të tretë rikthehet te ish klubi i tij

Fans applaud as Orlando City forward Alexandre Pato stands on the pitch after an MLS soccer match against...

Tensionet në veri, deputeti gjerman: Kosova po zbaton të drejtat në territorin e saj

Tensionet në veri të Kosovës, kanë sjellë reagime të shumta të ndërkombëtarëve të cilët nuk i kursyen kritikat ndaj...

Lukashenko mohoi thashethemet për shëndetin, kundërshtari i tij: Është në gjendje kritike

Belarusian President Alexander Lukashenko. Photo: Sergei GUNEYEV/AFPPresidenti bjellorus, Aleksandër Lukashenko thuhet se është në gjendje kritike. Kjo...

Nita Latifi vjen me këngën e re “2 Gota” – Telegrafi

Ashtu siç kishte paralajmëruar, Nita Latifi, ka lansuar sot (e shtunë) këngën e re. “2 gota” mban titullin projekti...
- Advertisement -

Muamed Sejdini: Duhet edhe më shumë punë

Federata e Futbollit të Maqedonisë sot zhvilloi Kuvendin e rregullt, në të cilën morri përkrahje të plotë nga UEFA...

Situata në veri, kongresmeni Torres del kundër Blinken: Kosova është aleat i palëkundur i SHBA

Situata në veri të Kosovës është kthyer në temë diskutimi si në “tryezën” e BE ashtu edhe në atë...