Maleski vlereson lartë ministrin Osmani: Propozimi francez, sukses marramendës diplomatik

-

Suksesi në skenën ndërkombëtare dhe këmbëngulja e Ministrit të Punëve të Jashtme, Bujar Osmani është vlerësuar pafundësisht nga profesori universitar dhe njohësi i rrethanave politike në vend, Denko Maleski, raporton indeks.mk

Në një kolumnë të gjatë Maleski e vlerëson si person të zgjuar dhe fjalëpak ministrin Osmani dhe thotë se falë tij, diplomacia është para një suksesi të pabesueshëm.

“Diplomacia maqedonase, e udhëhequr nga mjeku dhe politikani i zgjuar dhe pafundësisht i duruar Bujar Osmani, në betejën e nervave me diplomacinë bullgare, është në prag të një suksesi verbues. Maqedonia deri në fund të presidencës franceze duhet të nisë negociatat për anëtarësim në BE”, ka thënë Maleski.

Shton se Bullgari u bë një kopje e keqe e Greqisë për të penguar rrugën e Maqedonisë.

“Përpjekja e Bullgarisë për të përsëritur qasjen greke dështoi dhe tregoi pse historia përsëritet fillimisht si një tragjedi dhe më pas si një farsë”, shkruan mes tjerash Maleski./indeks.mk/

Lajmet e fundit

Shpërthim në kufirin që bashkon Bjellorusinë, Rusinë dhe Ukrainën

Ushtarët rusë kanë hedhur në erë ditën e djeshme një rrugë që lidh qytetin ukrainas të Chernihiv me Bryansk...

Luana tërheqëse me kostum larjeje – Telegrafi

Luana Vjollca është në mesin e bukurosheve më atraktive të ekranit shqiptar. Moderatorja është e njohur për formën mbresëlënëse...

Ançeloti refuzon Brazilin dhe vazhdon edhe një vit me Real Madridin

Real Madrid's head coach Carlo Ancelotti celebrates winning the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Protestat në veri, lëndohet një polic dhe dëmtohen tri automjete të Policisë – Telegrafi

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se një zyrtar policor ka marrë lëndime nga sulmet e protestuesve në...
- Advertisement -

Shokon Prigozhin: Të hetohen krimet nga zyrtarët rusë në Ukrainë

Mercenari rus, Yevgeny Prigozhin, tha se u kishte kërkuar prokurorëve të hetonin nëse zyrtarë të lartë të mbrojtjes ruse...

Milani përgatit kontratë afatgjate për Majk Manjan-in

AC Milan's goalkeeper Mike Maignan saves a ball during the Champions League group E soccer match between RB...