Italia mbyll shatërvanët në Milano për të luftuar thatësirën

-

Gjersa Italia po përballet me njërën nga thatësirat më të këqija në dekada, autoritetet italiane kanë vendosur që të mbyllin shatërvanet publike, pas shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme të rajonit të gjerë të Lombardisë.

Një masë e tillë nuk vlen për shatërvanët të cilët janë habitat i peshqve dhe bimëve. Njëherësh, vendasëve iu është kërkuar të reduktojnë sa më shumë përdorimin e ujit në banesa, raporton “Corriere della Sera”.

Mirëpo përveç kursimit të ujit, banorëve dhe pronarëve të bizneseve u është kërkuar që të mos e ulin ajrin e kondicionuar nën 26 gradë Celsius për të kursyer energjinë ngase përgjatë javës së kaluar, disa pjesë të qytetit kishin mbetur pa energji elektrike.

“Ne duhet të marrim masa dhe besojmë se është e drejtë të bëjmë pjesën tonë”, kishte deklaruar kryebashkiaku i Milanos, Beppe Sala.

Kjo thatësirë në Itali ka goditur veçanërisht rajonet veriore.

Lumi Po, para (sipër) dhe pas tharjes (poshtë)

Të hënën e 27 qershorit, Shefi i Departamentit të Mbrojtjes Civile të Italisë, Fabrizio Curcio ka thënë se niveli i Posë ishte deri në 80% më i ulët. Përveç lumit “Po”, njëherësh nga thatësira është prekur edhe lumi Arno.

Gjendja e jashtëzakonshme pritet të shpallet edhe në rajone të tjera të vendit.

Kufizimet gjatë natës në përdorimin e ujit janë tashmë në fuqi, në disa qytete veriore, ndërsa shumë prej tyre varen nga furnizimi me ujë me kamion.

Për këtë krizë, Attilio Fontana, presidenti i Lombardisë, ka thënë se kjo thatësirë ishte më e keqja që rajoni kishte përjetuar ndonjëherë.

Lajmet e fundit

Shpërthim në kufirin që bashkon Bjellorusinë, Rusinë dhe Ukrainën

Ushtarët rusë kanë hedhur në erë ditën e djeshme një rrugë që lidh qytetin ukrainas të Chernihiv me Bryansk...

Luana tërheqëse me kostum larjeje – Telegrafi

Luana Vjollca është në mesin e bukurosheve më atraktive të ekranit shqiptar. Moderatorja është e njohur për formën mbresëlënëse...

Ançeloti refuzon Brazilin dhe vazhdon edhe një vit me Real Madridin

Real Madrid's head coach Carlo Ancelotti celebrates winning the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Protestat në veri, lëndohet një polic dhe dëmtohen tri automjete të Policisë – Telegrafi

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se një zyrtar policor ka marrë lëndime nga sulmet e protestuesve në...
- Advertisement -

Shokon Prigozhin: Të hetohen krimet nga zyrtarët rusë në Ukrainë

Mercenari rus, Yevgeny Prigozhin, tha se u kishte kërkuar prokurorëve të hetonin nëse zyrtarë të lartë të mbrojtjes ruse...

Milani përgatit kontratë afatgjate për Majk Manjan-in

AC Milan's goalkeeper Mike Maignan saves a ball during the Champions League group E soccer match between RB...