Ukrainë: Sulm me raketë në qendrën tregtare

-

Pas goditjes së qendrës tregtare në Kremenchuk, Ukrainë, ka nisur pastrimi i rrënojave në qendrën tregtare, këtë e ka bërë të ditur kryebashkiaku i Kremenchuk, Vitalii Maletskyi.

Në vendin e ngjarjes janë duke punuar shumë persona, nga tri rajone të Ukrainës, por, shpëtimtarët nuk kanë arritur ende në epiqendrën e shpërthimit, pasi rrënojat janë të mëdha.

“Ka ende një zonë të madhe për të punuar ku u shemb tavani, u shembën strukturat mbështetëse,” ka bërë të ditur Maletskyi.

Sipas kreut të administratës ushtarake të rajonit të Poltava, Dmytro Lunin, ka thënë se pastrimi i rrënojave do të vazhdojë edhe për dy ose tre ditë të tjera.

Gjatë këtij sulmi raketor, një person ka mbetur i vdekur në spital ndërsa, njëzet e pesë persona të tjerë ishin të shtrirë duke marrë shërbimet mjekësore.

“Tetëmbëdhjetë trupa dhe tetë copëza të trupave u gjetën në vendin e ngjarjes. Të afërmit po bëjnë testet e ADN-së tani,” ka thënë kreu i administratës ushtarake, Lunin për televizionin ukrainas, duke shtuar se tre oficerë të shpëtimit ishin plagosur gjithashtu gjatë çmontimit të mbeturinave.

Të paktën 18 persona u vranë në sulmin në qendër të hënën, thanë zyrtarët ukrainas, ndërsa 58 të tjerë u plagosën.

Reagim për sulmin ka ardhur nga Papa Françesku i cili e ka quajtur këtë sulm që e goditi qendrën tregtare, një sulm barbar.

“Çdo ditë mbaj në zemrën time Ukrainën e shtrenjtë dhe të munduar, e cila vazhdon të tërhiqet nga sulmet e vazhdueshme barbare si ai që goditi qendrën tregtare Kremenchuk,” tha Papa të mërkurën në lutjen e tij Angelus, duke festuar festën katolike të Shën Pjetri dhe Shën Pali.

Papa Françesku drejton lutjen e Engjëllit nga dritarja e tij në Vatikan, Itali,

Lajmet e fundit

Zelensky: Rusia do të humbasë së bashku me ata që e ndihmojnë atë me terrorin

“Çdo person që punon me Rusinë do të mbyllet nga sanksionet. Dhe Federata Ruse do të humbasë gjithçka, së...

Aleksandre Pato, për herë të tretë rikthehet te ish klubi i tij

Fans applaud as Orlando City forward Alexandre Pato stands on the pitch after an MLS soccer match against...

Tensionet në veri, deputeti gjerman: Kosova po zbaton të drejtat në territorin e saj

Tensionet në veri të Kosovës, kanë sjellë reagime të shumta të ndërkombëtarëve të cilët nuk i kursyen kritikat ndaj...

Lukashenko mohoi thashethemet për shëndetin, kundërshtari i tij: Është në gjendje kritike

Belarusian President Alexander Lukashenko. Photo: Sergei GUNEYEV/AFPPresidenti bjellorus, Aleksandër Lukashenko thuhet se është në gjendje kritike. Kjo...
- Advertisement -

Nita Latifi vjen me këngën e re “2 Gota” – Telegrafi

Ashtu siç kishte paralajmëruar, Nita Latifi, ka lansuar sot (e shtunë) këngën e re. “2 gota” mban titullin projekti...

Muamed Sejdini: Duhet edhe më shumë punë

Federata e Futbollit të Maqedonisë sot zhvilloi Kuvendin e rregullt, në të cilën morri përkrahje të plotë nga UEFA...