Gjobë 9.7 milionë dollarë për Samsung Australia për pretendime të rreme për telefonat rezistentë ndaj ujit

-


Në një raport të Reuters u zbulua se Samsung pranoi se kishte mashtruar blerësit në lidhje me vlerësimet e rezistencës ndaj ujit të disa telefonave Galaxy, siç thuhet nga Komisioni Australian i Konkurrencës dhe Konsumatorit (ACCC). Për t’u theksuar, rregullatorët paditën për herë të parë kompaninë në korrik 2019.

Sipas informacionit, deklarata zbuloi se Samsung Australia bëri përshkrime të rreme ose mashtruese të rezistencës ndaj ujit të smartfonëve të saj Galaxy S7, S7 Edge, A5 (2017), A7 (2017), S8, S8 Plus dhe Note 8.

Në bazë të reklamave, Samsung shiti miliona telefona Galaxy në Australi

Jo shumë, por me siguri, duke përfituar nga reklamat, Samsung shiti miliona telefona Galaxy në Australi. Rregullatori tha se midis marsit 2016 dhe tetorit 2018, Samsung reklamoi në dyqanet me pakicë dhe në mediat sociale se telefonat Galaxy mund të përdoren në pishina ose në ujë deti.

Ndërkohë, ACCC ka marrë qindra ankesa nga përdoruesit se telefonat inteligjentë nuk kanë funksionuar siç duhet apo edhe kanë ndërprerë punën fare pas ekspozimit ndaj ujit.

Samsung Australia ka pranuar që nëse një telefon Galaxy zhytet në një pishinë ose ujë deti, porta e karikimit ka potencialin të gërryhet dhe të ndalojë së punuari nëse telefoni është i karikuar në kushte të lagështa.

Përveç kësaj, kompania e Samsung Australia, Samsung Electronics, ka kërkuar më parë të tërheqë telefonat Galaxy në një përpjekje për të zbutur ndikimin e korrozionit të portit të karikimit të lartpërmendur.

Lajmet e fundit

Aleksandre Pato, për herë të tretë rikthehet te ish klubi i tij

Fans applaud as Orlando City forward Alexandre Pato stands on the pitch after an MLS soccer match against...

Tensionet në veri, deputeti gjerman: Kosova po zbaton të drejtat në territorin e saj

Tensionet në veri të Kosovës, kanë sjellë reagime të shumta të ndërkombëtarëve të cilët nuk i kursyen kritikat ndaj...

Lukashenko mohoi thashethemet për shëndetin, kundërshtari i tij: Është në gjendje kritike

Belarusian President Alexander Lukashenko. Photo: Sergei GUNEYEV/AFPPresidenti bjellorus, Aleksandër Lukashenko thuhet se është në gjendje kritike. Kjo...

Nita Latifi vjen me këngën e re “2 Gota” – Telegrafi

Ashtu siç kishte paralajmëruar, Nita Latifi, ka lansuar sot (e shtunë) këngën e re. “2 gota” mban titullin projekti...
- Advertisement -

Muamed Sejdini: Duhet edhe më shumë punë

Federata e Futbollit të Maqedonisë sot zhvilloi Kuvendin e rregullt, në të cilën morri përkrahje të plotë nga UEFA...

Situata në veri, kongresmeni Torres del kundër Blinken: Kosova është aleat i palëkundur i SHBA

Situata në veri të Kosovës është kthyer në temë diskutimi si në “tryezën” e BE ashtu edhe në atë...