WhatsApp shton kontrolle të reja të privatësisë për fotot e profilit dhe statusin

-


WhatsApp është duke shpërndarë kontrolle më të mëdha të privatësisë për pamjet e statusit, fotot e profilit dhe informacionin se kur keni parë për herë të fundit WhatsApp, të cilat tashmë mund të fshihen vetëm nga disa njerëz të caktuar.

Deri më tani, mund t’i bllokonit ato cilësime vetëm për “Të gjithë”, “Kontaktet e mia” ose “Askush”, por përditësimi i ri prezanton një opsion “Vetëm kontaktet e mija” që ofron kontroll shumë më të hollësishëm, pra duke zgjedhur disa nga kontaktet që keni dëshirë.

Statusi “Shikimi i fundit” është një rrezik i veçantë për privatësinë, pasi tregon se kur dikush e ka kontrolluar për herë të fundit aplikacionin. Kjo ofron një mënyrë për të zbuluar nëse një kontakt mund ta ketë parë mesazhin tuaj edhe nëse i ka çaktivizuar faturat e leximit.

Funksioni i ri ju lejon të fikni atë veçori për disa njerëz, duke bllokuar gjithashtu fotografinë e profilit, Rrethin dhe Statusin për përdoruesit individualë.

Nëse e kufizoni statusin tuaj për herë të fundit te persona të caktuar, do të vini re se nuk do të mund të shihni as statusin e tyre për herë të fundit. Sigurisht, opsionet e mëparshme si fshehja e këtyre të dhënave nga të gjitha kontaktet janë ende të disponueshme ose cilësimet mund të rregullohen në mënyrë që të dhënat të jenë të dukshme për të gjithë.

Për t’i menaxhuar cilësimet e privatësisë së opsioneve të përmendura, duhet të shkoni te Cilësimet / Llogaria / Privatësia dhe të zgjidhni çdo opsion individual (qasja e fundit, fotografia e profilit, përshkrimi, grupet dhe statusi) dhe ta përcaktoni dukshmërinë e të dhënave tuaja për përdoruesit e tjerë.

Një opsion veçanërisht i ndjeshëm për privatësinë e përdoruesit është “shikuar për herë të fundit” sepse edhe nëse çaktivizon opsionin për ta konfirmuar leximin e mesazhit, përdoruesit mund ta shohin se opsioni kur keni pasur qasje për herë të fundit WhatsApp mund të mendojnë se keni marrë dhe lexuar mesazhin e tyre dhe nuk jeni përgjigjur.

WhatsApp ka shtuar një sërë veçorish të reja kohët e fundit, si për privatësinë ashtu edhe për komoditetin. Vitin e kaluar, kompania do të kufizonte llogaritë për përdoruesit që nuk e pranojnë politikën e saj të re të privatësisë, por më vonë ajo u tërhoq nga kjo. Në fillim të kësaj jave, aplikacioni i bisedës zbuloi një veçori të re që e bën më të lehtë kalimin nga Android në iOS.

Lajmet e fundit

E kryer: Benzema largohet nga Real Madridi pas 14 vitesh, pritet njoftimi zyrtar

Real Madrid's Karim Benzema controls the ball during the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Grubi: Koncepti i ri i ndërtimit me Bechtel & Enka është garancë e realizimit cilësor dhe më të shpejtë të Korridoreve 8 dhe 10-D

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ishte i pranishëm sot në vendin prej ky fillon ndërtimi i Korridorit 8. Grubi përmes...

Kendall Jenner merr vëmendjen me fustanin provokues në kuvertën e jahtit në Kanë – Telegrafi

Kendall Jenner bëri një shfaqje mjaft provokuese në një postim të ri në InstaStory të mërkurën. Modelja 27-vjeçare, e...

Heqja e 20 përqindëshit nga Kushtetuta/ Grubi: Do të ndodh kur t’i vijë koha

Nënkryetari i parë i Qeverisë, Artan Grubi, sot ishte pjesëmarrës në fillimin e punimeve për ndërtimin e Korridorit 8,...
- Advertisement -

Rrustemi: Korridori 8 po ndërtohet me koncept të ri infrastrukturor, më shpejtë dhe me korrektësi maksimale

Drejtori i Ndërmarrjes publike për rrugë shtetërore, Ejup Rrustemi deklaroi sot nga terreni punues për Korridorin 8 se në...

Rruga Tetovë-Prizren/ Rrustemi: Është kryer fizibiliteti dhe zgjedhur traseja, vijojmë me proceset pasuese

Drejtori i Ndërmarrjes publike për rrugë shtetërore, Ejup Rrustemi nga terreni punues për fillimin e ndërtimit të Korridorit 8,...