Shkencëtarët japonezë rritin lëkurën e njeriut të gjallë dhe vetë-shëruese që mund të vendoset në robotë

-


Një ekip studiuesish në Universitetin e Tokios të Japonisë, kanë zhvilluar veshje të indeve të gjalla të lëkurës për robotët që mund të kryejnë funksione bazë si vetë-shërimi dhe largimi i ujit.

Autori kryesor e inxhinieri Takeuchi Shoji dhe një ekip studiuesish zbuluan zhvillimin e indit të lëkurës njerëzore për robotët duke përdorur “një material mbulues”.

Kur përpunuan indin e lëkurës, studiuesit fillimisht zhytën gishtin e robotit në një cilindër të mbushur me një përzierje të përbërësve kryesorë të lëkurës së njeriut: kolagjenit dhe fibroblasteve.

Lëkura e njeriut që mund të vendoset në robotë

Duke përdorur qelizat e gjalla të lëkurës për veshjen, lëkura e robotit ishte në gjendje të kryente funksione bazë biologjike si vetë-riparimi dhe largimi i ujit.

Takeuchi shpjegoi se lëkura përbëhet nga dy shtresat e sipërme të lëkurës së njeriut – epiderma dhe derma – dhe është rreth 1.5 mm e trashë.

Edhe pse lëkura nuk ka gjëndra djerse dhe gjëndra të qimeve, ajo është në gjendje të lëvizë siç do të bënte lëkura e njeriut.

Ai gjithashtu theksoi se lëkura e robotit është më e dobët në krahasim me lëkurën e njeriut pasi ka nevojë të vazhdueshme për lëndë ushqyese dhe për heqjen e mbeturinave.

Takeuchi dhe ekipi i tij tani po studiojnë mënyra për ta bërë indin e lëkurës së robotit të zgjasë më gjatë dhe të përfshijë funksione më të avancuara të lëkurës, si folikulat e flokëve, gjëndrat e djersës dhe neuronet shqisore.

Lajmet e fundit

Presidentja Osmani takon Zelenskyn: Askush më mirë se populli i Kosovës s’e kupton dhimbjen e luftën e Ukrainës

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani është takuar në Moldavi me homologun ukrainas Volodymyr Zelenski, të cilit i ka shprehur...

E kryer: Benzema largohet nga Real Madridi pas 14 vitesh, pritet njoftimi zyrtar

Real Madrid's Karim Benzema controls the ball during the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Grubi: Koncepti i ri i ndërtimit me Bechtel & Enka është garancë e realizimit cilësor dhe më të shpejtë të Korridoreve 8 dhe 10-D

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ishte i pranishëm sot në vendin prej ky fillon ndërtimi i Korridorit 8. Grubi përmes...

Kendall Jenner merr vëmendjen me fustanin provokues në kuvertën e jahtit në Kanë – Telegrafi

Kendall Jenner bëri një shfaqje mjaft provokuese në një postim të ri në InstaStory të mërkurën. Modelja 27-vjeçare, e...
- Advertisement -

Heqja e 20 përqindëshit nga Kushtetuta/ Grubi: Do të ndodh kur t’i vijë koha

Nënkryetari i parë i Qeverisë, Artan Grubi, sot ishte pjesëmarrës në fillimin e punimeve për ndërtimin e Korridorit 8,...

Rrustemi: Korridori 8 po ndërtohet me koncept të ri infrastrukturor, më shpejtë dhe me korrektësi maksimale

Drejtori i Ndërmarrjes publike për rrugë shtetërore, Ejup Rrustemi deklaroi sot nga terreni punues për Korridorin 8 se në...