Grubi: Askush, në asnjë rrethanë, nuk mund të asimilojë askënd në shekullin e 21

-

“Askush, në asnjë rrethanë, nuk mund të asimilojë askënd në shekullin e 21-të, në vitin 2022, në botën e sotme. Absurde dhe fyese është përpjekja për të imponuar frikë! Sot gjithçka dihet, asgjë nuk mund të fshihet! Pushtimet ushtarake, krimet masive, nuk arritën të asimilonin popujt në të kaluarën dhe sot gjoja kjo qenka “e mundur” përmes një marrëveshje bilaterale”, shprehet zv.kryeministri i parë, Artan Grubi duke iu përgjigjur zërave për asimilim të kombit maqedonas nëse pranohet iniciativa franceze.

“Ajo marrëveshje ka detyrime të qarta reciproke dhe mundësi dypalëshe për t’u refuzuar, për të mos pranuar apo për të vënë veton, në çdo kohë, ndaj çdo elementi që mund të kontestojë identitetin, atë gjuhësor, kulturor, historik ose ndaj çdo elementi që thjesht është i papranueshëm. Nëse dikush është i pasigurtë në identitetin e tij dhe ka frikë për veten, kjo flet për personalitetin dhe forcën e karakterit të tij, si dhe për atë se sa e vlerëson popullin e tij dhe në asnjë mënyrë nuk mund t’i referohet një kombi të tërë që nuk është asimiluar për shekuj”, shkruan Grubi.

Sipas tij, imponimi i histerisë për asimilim është fyerje, deri aq po i nënvlerësoni njerëzit se ashtu lehtë brenda natës mund të bëhen diçka tjetër?

“Të njëjtën e thanë edhe për Marrëveshjen e Prespës, Maqedonia do të zhduket. Dielli lindi të nesërmen dhe çdo ditë, por tani si anëtarë të NATO-s! Më lejoni t’ju kujtoj se çfarë thanë për gjuhën shqipe, platformën e Tiranës, do t’ju ndëshkojnë nëse nuk dini të flisni shqip, do të zhduket gjuha maqedonase, do të zhduket shteti. Dhe çfarë ndodhi? ASGJË! Përkundrazi, shteti ynë u bë më i fortë me qytetarë të barabartë. Unë jam europian dhe dua të jem pjesë e Unionit me të gjitha veçoritë e mia, por edhe me të gjitha veçoritë e bashkëqytetarëve të mi maqedonas,ato etnike, gjuhësore, kulturore, identitare, shpirtërore”, vijon Grubi.

Nesër, shton ai, do të duhet të shihemi përsëri, të përshëndetemi, as ju nuk e doni vendin më shumë se ne, as ne më shumë se ju, ndryshimi është në guximin për të marrë vendimin e duhur që do t’i sjellë tapinë shtetit nëpërmjet zero çështjeve të hapura me fqinjët.

“Brenda i zgjidhëm çështjet me Marrëveshjen e Ohrit, me Greqinë përmes Marrëveshjes së Prespës, me Serbinë përmes autoqefalisë, ka mbetur që të rrumbullakësohet vetëm çështja me Bullgarinë dhe të mbyllet kontestimi shekullor që dështoi të asimilonte popujt e këtyre rajoneve. As romakët, as bizantinët, as osmanët, as serbët dhe as bullgarët nuk ia dolën, nuk arriti askush dhe askush nuk do të ketë sukses”, vijon komunikimin Grubi.

Prandaj, përfundon ai, mos gënjeni, mos i trembni njerëzit, lexoni dhe tejkaloni veten, mendoni dhe veproni për Maqedoninë e nesërme evropiane!

Lajmet e fundit

Përplasen dy trena në Indi, raportohet për shumë viktima

Shumë njerëz dyshohet se kanë vdekur në Indinë lindore pasi një tren pasagjerësh doli nga shinat pas një përplasjeje...

Klubet me vlerën më të lartë në botë, kush mban kreun?!

Në këtë sezon nuk fitoi asnjë trofe, por Real Madrid ka se për çfarë të krenohet. “Los Blancos” janë...

Florim Asani nga gjenerata U18 e Shkëndijës po dëshmon talentët e rinjë të sportit që i ka Tetova

Mesfushori i fundit Florim Asani nga Tetova i cili për momentin po luan në gjeneratën U18 të klubit të...

Dashuri dhe festë për të voglin e yllit Liza

Dihet tashmë se ajo është një yll i muzikës atje ku jetoj por jo vetëm, por edhe një zonjë...
- Advertisement -

Edi Rama për Ali Ahmetin dhe babanë e Hashim Thaçit: Burra!

Kryeministri shqiptar, Edi Rama ka komentuar vizitën e sotme të kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në...

Kryeparlamentari Xhaferi në Vilnus takoi nënkryetaren e parë të Asamblesë nacionale franceze, Valeri Rabo

Kryetari Xhaferi sot, në margjinat e takimit në nivel të lartë të kryetarëve të parlamenteve të vendeve anëtare të...