Beteja midis Europës dhe Rusisë në Maqedoni!

-

Beteja midis Europës dhe Rusisë në Maqedoni!

Protestat që po organizohen, intensiteti i të cilave është më i ashpër dhe më i dhunshëm çdo ditë të re, duket se nuk është një reaksion normal, apo një pakënaqësi normale ndaj një propozimi të pakuptuar mirë e drejt, që mëton ta tejkalojë kontestin me Bullgarinë. Është diç më shumë dhe për këtë ka dyshime të bazuara që e vërtetojnë pamjet që po i shohin para qeverisë, para Kuvendit ose MPJ-së.

Gjithnjë e më shumë nga pakënaqësia për “propozimin francez”, po shndërrohet në një betejë për supremacion të forcave që deri dje si me gjysmë goje, e sot gjithnjë e më zëshëm, kërkojnë një orientim tjetërfare për Maqedoninë e VEriut. Sepse, nuk mund të kuptohet si është mundur që, edhe pse është thënë se propozimi francez është në debat dhe për të mund të thonë mendimin edhe ata që e përkrahin, edhe ata që e kontestojnë, të kalohet në “demokraci” rruge ku ka gjithçka, por argumente jo. Dy parti parlamentare, një e madhe dhe një e vogël, e dinë ku zhvillohen debatet, por ato zgjodhën diçka që u ngjan situatave të kaluara të cilat menduam se i lamë prapa dhe prej të cilave kemi nxjerrë mësim.

Nëse analizohen deklaratat dhe veprimet e VMRO-DPMNE-së, që është deklaruar shpesh për integrimet eurotlantike, në çka deri tash nuk kemi dyshuar, dhe të Levicës, që është cilësuar përveç si e ekstremit të majtë edhe si antiperëndimore, që vetë e ka deklaruar, është për t’u çuditur ky idil i tyre, në një betejë e përbashkët. Të mos besohet që një VMRO i shkon prapa një Levice, ku në shoqëri janë edhe forca si ajo e Maqedonsië së Bashkuar pro-putiniste, dhe me të drejtë shtrohet pyetja ku dëshirojnë ta çojë vendin ato.

Gjithë bota e di se një kompromis me Greqinë ia hapi dyert Maqedonisë dhe e futi në organizmin ushtarak e politik të NATO-s për të siguruar ombrellën e sigurisë. Edhe pse VMRO-ja nuk dëshiron ta pranojë, sepse ishte kundër, por Marrëveshja e Prespës e ruajti edhe tërësinë territoriale edhe identitetin edhe gjuhën, por kjo parti vazhdoi Maqedoninë e Veriut ta quajë për hiret e inatet e veta me emrin e dikurshëm. Politikanizëm i skajshëm. Por, tash, kur po zhvillohet beteja e fundit për BE, VMRO-ja rreshtohet me forca të errëta, ato që sot e kanë pllakosur në zi një vend si Ukraina. Ato forca, që janë si “pionët” në shah që i luan dikush nga jashtë, Betejën për Evropë duan ta shndërrojnë në Betejë për Rusinë, duke harruar të gjitha kontekstet historike të kaluara, kur Rusia ka qenë në anën e vendeve ballkanike që i kanë gllabëruar trojet e Maqedonisë(dhe në këtë kontest, edhe të shqiptarëve). Prandaj të çudit ky sentiment prorus, kur dihet se Maqedonia të drejtën e vetëvendosjes, e ka siguruar nga një qëndrim i presidentit Uidrou Uilson.

Duke përdorur sentimentin ortodoks e pansllavist, këto forca, që për fat të keq u është bashkangjitur edhe VMRO-ja, që do të duhej të ishte serioze dhe e përgjegjshme në këto situata të rënduara gjeopolitike dhe t’i vë në plan të parë interesat shtetërore e kombëtare para atyre të politikës ditore. Lideri i kësaj partie, Mickovski, duhet të mendojë esëll dhe të mos bëhet peng i forcave të këtilla që deri tash ishin margjinale, të mos u jep atyre ushqim shpirtëror e infuzion politik për t’u forcuar dhe për t’ia marrë primatin dhe për të rrezikuar orientimin e Maqedonisë.

Maqedonia e Veriut kaherë e ka deklaruar orientimin e vet, kaherë është drejtuar nga BE-ja dhe NATO, që vazhdojnë ta çojnë forcat e shëndosha dhe me vizion, ndaj dhe kjo përpjekje që me veprime radikale, nuk do të ketë sukses. Maqedonia do ta fitojë edhe këtë betejë të fundit për BE.

Lajmet e fundit

Bayern Munich i ofron super-kontratë Granit Xhakës

Granit Xhaka është me “valixhet” gati teksa përgatitet për të nisur një aventurë të re pas eksperiencës në Londër...

Përplasen dy trena në Indi, raportohet për shumë viktima

Shumë njerëz dyshohet se kanë vdekur në Indinë lindore pasi një tren pasagjerësh doli nga shinat pas një përplasjeje...

Klubet me vlerën më të lartë në botë, kush mban kreun?!

Në këtë sezon nuk fitoi asnjë trofe, por Real Madrid ka se për çfarë të krenohet. “Los Blancos” janë...

Florim Asani nga gjenerata U18 e Shkëndijës po dëshmon talentët e rinjë të sportit që i ka Tetova

Mesfushori i fundit Florim Asani nga Tetova i cili për momentin po luan në gjeneratën U18 të klubit të...
- Advertisement -

Dashuri dhe festë për të voglin e yllit Liza

Dihet tashmë se ajo është një yll i muzikës atje ku jetoj por jo vetëm, por edhe një zonjë...

Edi Rama për Ali Ahmetin dhe babanë e Hashim Thaçit: Burra!

Kryeministri shqiptar, Edi Rama ka komentuar vizitën e sotme të kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në...