Osmani: Kosova dhe Sllovenia ndajnë të njëjtin vizion për paqe e prosperitet në rajon

-

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, teksa është shprehur mirënjohëse ndaj Sllovenisë për përkrahjen ndaj Kosovës lidhur me liberalizimin e vizave dhe anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës, ka theksuar se të dy vendet ndajnë të njëjtin vizion për paqe e prosperitet në rajon bazuar në vlerat euro-atlantike.

Me anë të një postimi në llogarinë e saj në Facebook, Osmani ka potencuar se raportet ndërshtetërore me Slloveninë do të thellohen dhe intesifikohen vazhdimisht në të ardhmen.

“Kosova dhe Sllovenia ndajnë të njëjtin vizion për paqe e prosperitet në rajon bazuar në vlerat euro-atlantike. Anëtarësimi në BE dhe NATO janë garanca kryesore për paqe në rajonin tonë. Mirënjohës pafund për mbështetjen e Sllovenisë për të ardhmen tonë evropiane, përfshirë për përkrahjen për liberalizimin e vizave si dhe për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës”, ka shkruar Osmani.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe homolgu i saj slloven, Borut Pahor

Presidentja e vendit, ka thënë se Sllovenia nuk është vetëm shtet mik i Kosovës, por edhe partner strategjik e aleat i përhershëm në rajon.

Lidhur me takimin e së hënës me homolgun e saj slloven, Borut Pahor, në Lubljanë, Osmani ka thënë se kjo vizitë dëshmon se vullneti dhe gatishmëria në këtë drejtim është e dyanshme.

“Përderisa punojmë për hapjen e kapitujve të rinj të bashkëpunimit në fushën ekonomike, atë të mbrojtjes e në diplomaci, si dhe në shumë fusha të tjera, kjo vizitë na dëshmoi se vullneti dhe gatishmëria në këtë drejtim është e dyanshme. Në takimin ndërmjet dy delegacioneve mori pjesë edhe Ministrja sllovene e Punëve të Jashtme, Tanja Fajon, e cila është një përkrahëse e fuqishme e Kosovës”, shtoi ajo.

Po ashtu, sipas presidentes Osmani marrëdhëniet e afërta ndërmjet dy popujve datojnë që nga vitet e para luftës.

“Ato janë zhvilluar hovshëm në vitet që pasuan e synojmë që raportet tona ndërshtetërore t`i thellojmë dhe intensifikojmë vazhdimisht në të ardhmen”.

Presidentja e Kosovës, në një konferencë të përbashkët me presidentin e Sllovenisë, Borut Pahor, ka thënë se Sllovenia në çdo sferë ka mbështetur Kosovën dhe është zë i fortë i këtij vendi në procesin e liberalizimit të vizave dhe integrimit drejt BE-së.

“Integrimi drejt BE-së, ka qenë rruga e vetme që ne kemi ecur dhe do të ecim në të ardhmen”, ka thënë Osmani.

Ndërsa për dialogun Kosovë-Serbi, ajo ka thënë se procesi është duke vazhduar.

“Gjatë korrikut, do të kemi takim të kryenegociatorëve. Kemi bërë marrëveshjen për energji dhe progres në marrëveshjen për reciprocitet të targave”, ka shtuar Osmani

Sipas Osmanit, Kosova në këtë dialog është palë kreative dhe konstruktive, dhe më këtë qasje siç thotë ajo, do të vazhdohet edhe në të ardhmen.

Osmani: Sllovenia vazhdon të jetë zë i fortë në procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën

Lajmet e fundit

Shpërthim në kufirin që bashkon Bjellorusinë, Rusinë dhe Ukrainën

Ushtarët rusë kanë hedhur në erë ditën e djeshme një rrugë që lidh qytetin ukrainas të Chernihiv me Bryansk...

Luana tërheqëse me kostum larjeje – Telegrafi

Luana Vjollca është në mesin e bukurosheve më atraktive të ekranit shqiptar. Moderatorja është e njohur për formën mbresëlënëse...

Ançeloti refuzon Brazilin dhe vazhdon edhe një vit me Real Madridin

Real Madrid's head coach Carlo Ancelotti celebrates winning the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Protestat në veri, lëndohet një polic dhe dëmtohen tri automjete të Policisë – Telegrafi

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se një zyrtar policor ka marrë lëndime nga sulmet e protestuesve në...
- Advertisement -

Shokon Prigozhin: Të hetohen krimet nga zyrtarët rusë në Ukrainë

Mercenari rus, Yevgeny Prigozhin, tha se u kishte kërkuar prokurorëve të hetonin nëse zyrtarë të lartë të mbrojtjes ruse...

Milani përgatit kontratë afatgjate për Majk Manjan-in

AC Milan's goalkeeper Mike Maignan saves a ball during the Champions League group E soccer match between RB...