Qeveria sot nuk do e ketë në rend dite Propozimin francez

-

Propozimi francez nuk do të paraqitet për miratim në seancën e sotme të qeverisë, konfirmojnë burime qeveritare për “Sloboden Peçat”, edhe pse një mundësi e tillë ishte paralajmëruar dje.

Sipas burimeve, Qeveria nuk do të shpejtojë për miratimin e dokumentit sepse konsultimet janë ende në vazhdim dhe nuk kanë përfunduar. Qeveria rithekson se asgjë që ndërhyn potencialisht me identitetin, arsimin, historinë, nuk do të jetë pjesë e negociatave.

Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi tha dje për TV 24 se deri në fund të javës pritet të mbahet seanca parlamentare për propozimin francez.

Partnerët më të vegjël të qeverisë LDP, DOM dhe BD kërkuan që propozimi francez dhe protokolli bilateral të publikohet dhe të përkthehet fillimisht në gjuhën maqedonase dhe t’i jepet kohë Kuvendit për të diskutuar dokumentet dhe konkluzionet të arrihen me konsensus.

Lideri i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski dje nga protesta para Qeverisë njoftoi se ka propozim të ri – formimin e grupit punues parlamentar që do t’i shqyrtojë të gjitha pikat e propozimit francez. Paraprakisht, një grup pune në Kuvend ishte shpallur nga kryetari i DS Pavle Trajanov. Sipas Trajanov, në grupin punues do të marrin pjesë dy deputetë të LSDM-së dhe VMRO-DPMNE-së dhe një deputet nga BDI-ja dhe partitë më të vogla.

Grupi punues duhet të punojë në harmonizimin e konkluzioneve që Kuvendi duhet të kalojë për propozimin francez.

Lajmet e fundit

Përplasen dy trena në Indi, raportohet për shumë viktima

Shumë njerëz dyshohet se kanë vdekur në Indinë lindore pasi një tren pasagjerësh doli nga shinat pas një përplasjeje...

Klubet me vlerën më të lartë në botë, kush mban kreun?!

Në këtë sezon nuk fitoi asnjë trofe, por Real Madrid ka se për çfarë të krenohet. “Los Blancos” janë...

Florim Asani nga gjenerata U18 e Shkëndijës po dëshmon talentët e rinjë të sportit që i ka Tetova

Mesfushori i fundit Florim Asani nga Tetova i cili për momentin po luan në gjeneratën U18 të klubit të...

Dashuri dhe festë për të voglin e yllit Liza

Dihet tashmë se ajo është një yll i muzikës atje ku jetoj por jo vetëm, por edhe një zonjë...
- Advertisement -

Edi Rama për Ali Ahmetin dhe babanë e Hashim Thaçit: Burra!

Kryeministri shqiptar, Edi Rama ka komentuar vizitën e sotme të kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në...

Kryeparlamentari Xhaferi në Vilnus takoi nënkryetaren e parë të Asamblesë nacionale franceze, Valeri Rabo

Kryetari Xhaferi sot, në margjinat e takimit në nivel të lartë të kryetarëve të parlamenteve të vendeve anëtare të...