Dukagjini, televizioni i dytë më i shikuar në Kosovë

-

Televizionet vazhdojnë të kenë rëndësi madhore për shoqërinë kosovare pavarësisht zgjerimit të konsiderueshëm të tregut medial.

Bazuar në disa matje, të cilave u referohet Gazeta Nacionale, të realizuara përgjatë një harku kohor prej 41 ditësh, televizionet kosovare kanë audiencë të gjerë.

Matjet ishin bërë nga data 15 maj (e diel) deri më 21 qershor (e martë) dhe përfshinin 24 orët e shikueshmërisë së secilit televizion, dhe jo vetëm kohën prime (prime time) që zakonisht definohet mes orës 20:00 dhe 23:00.

Të dhënat janë marrë nga një prej operatorëve më të fuqishëm kabllorë në vend.

Sipas tyre, Radiotelevizioni Dukagjini është në pozitën e dytë, nga televizionet më të shikuara në vend, me 113 pikë të mbledhura, në sistemin e poentimit të Gazeta Nacionale, që numëronte pesë pozitat e para nga 1 (vendi i pestë) deri në 5 pikë (vendi i parë).

Ndërsa, Klan Kosova është televizioni më i shikuar në vend, duke u renditur i pari për të gjitha ditët sa u bënë matjet dhe duke i marrë 205 pikë.

Skema Programore e Televizionit Dukagjini rezulton të jetë më e qëndrueshmja, bashkë me atë të Klan Kosova, derisa dallimi midis këtyre dy televizioneve lidhet, ndër të tjera, edhe me faktin që në periudhën kohore për të cilën është realizuar matja, Klan Kosova ka transmetuar disa ndeshje si dhe finalen e Ligës së Kampionëve, sikurse edhe ndeshje të përfaqësueses të Kosovës në futboll.

Vendi i tretë i takonte RTV 21 me 104 pikë, që shumë shpesh dilte edhe në vend të dytë, por që në ditë të caktuara edhe binte krejtësisht jashtë top 5-shes.

Televizioni publik (RTK) mund të ketë një bord të ri dhe buxhet mbi 10 milionë euro por në renditje qëndronte shumë më poshtë sa i përket shikueshmërisë, me vetëm 58 pikë të fituara nga Top-5.

RTK-ja në 14 nga 41 ditët e numëruara, nuk ishte fare në mesin e pesë televizioneve më të shikuara në vend.

Menjëherë pas RTK-së ishte KTV-ja e Grupit Koha me një pikë më pak, 57 pikë.

Jashtë top 5-shes janë televizionet si Alsat M me 51 pikë, dhe televizionet Kanal10 e ATV me nga 7 pikë.

Më poshtë keni pikët dhe matjet për disa prej ditëve të bëra për 24 orë:

 

Klan Kosova: 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 – 5 | 205 pikë

____________________________________________________________________

RTV Dukagjini: 2 – 2 – 3 – 2 – 2 – 3 – 3 – 2 – 2 – 2 – 3 – 4 – 3 – 3 – 2 – 3 – 2 – 2 – 3 – 4 – 4 – 3 – 2 – 2 – 3 – 3 – 4 – 2 – 3 – 3 – 4 – 3 – 3 – 2 – 2 – 3 – 4 – 3 – 2 – 3 – 3 | 113 pikë

____________________________________________________________________

RTK: 3 – 3 – 0 – 1 – 3 – 0 – 0 – 3 – 0 – 4 – 1 – 1 – 0 – 2 – 0 – 1 – 3 – 0 – 2 – 0 – 3 – 2 – 4 – 0 – 2 – 2 – 1 – 1 – 1 – 1 – 0 – 1 – 4 – 0 – 4 – 0 – 3 – 1 – 0 – 1 – 0 – | 58 pikë

____________________________________________________________________

RTV 21: 1 – 4 – 4 – 4 – 4 – 4 – 2 – 4 – 4 – 3 – 4 – 0 – 2 – 0 – 4 – 0 – 4 – 3 – 0 – 1 – 2 – 4 – 3 – 3 – 4 – 4 – 3 – 4 – 2 – 2 – 1 – 0 – 1 – 3 – 0 – 0 – 0 – 4 – 4 – 4 – 4 – 104 pikë

____________________________________________________________________

Kanal 10: 4 – 1 – 2 – | 7 pikë

____________________________________________________________________

ATV: 1 – 1 – 1 – 1 – 1 – 1 – 1 | 7 pikë

____________________________________________________________________

Alsat M: 4 – 3 – 1 – 2 – 4 – 4 – 4 – 1 – 4 – 4 – 2 – 1 – 1 – 1 – 4 – 2 – 4 – 4 – 1 | 51 pikë

____________________________________________________________________

KTV: 2 – 2 – 4 – 1 – 3 – 2 – 3 – 1 – 1 – 2 – 1 – 1 – 3 – 1 – 1 – 1 – 2 – 3 – 4 – 4 – 3 – 2 – 1 – 3 – 2 – 1 – 2 – 1 | 57 pikë

____________________________________________________________________

Lajmet e fundit

Shpërthim në kufirin që bashkon Bjellorusinë, Rusinë dhe Ukrainën

Ushtarët rusë kanë hedhur në erë ditën e djeshme një rrugë që lidh qytetin ukrainas të Chernihiv me Bryansk...

Luana tërheqëse me kostum larjeje – Telegrafi

Luana Vjollca është në mesin e bukurosheve më atraktive të ekranit shqiptar. Moderatorja është e njohur për formën mbresëlënëse...

Ançeloti refuzon Brazilin dhe vazhdon edhe një vit me Real Madridin

Real Madrid's head coach Carlo Ancelotti celebrates winning the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Protestat në veri, lëndohet një polic dhe dëmtohen tri automjete të Policisë – Telegrafi

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se një zyrtar policor ka marrë lëndime nga sulmet e protestuesve në...
- Advertisement -

Shokon Prigozhin: Të hetohen krimet nga zyrtarët rusë në Ukrainë

Mercenari rus, Yevgeny Prigozhin, tha se u kishte kërkuar prokurorëve të hetonin nëse zyrtarë të lartë të mbrojtjes ruse...

Milani përgatit kontratë afatgjate për Majk Manjan-in

AC Milan's goalkeeper Mike Maignan saves a ball during the Champions League group E soccer match between RB...