Grubi: Propozimi i BE-së nuk do të prek gjuhën dhe identitetin maqedonas

-

Ju garantoj si një person që ua di dhimbjen, njeri të cilit i është kontestuar gjuha amtare, këtu në Republikën e Maqedonisë së Veriut, se nuk do të ketë absolutisht asnjë pasojë për veçoritë kulturore, gjuhësore, identitare, shpirtërore maqedonase. Kështu ka deklaruar zëvendëskryetari i parë i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi.

Grubi gjithashtu me këtë rast ka thënë se ai në emër të tij si zëvendëskryeministër i parë, në emër të Bashkimit Demokratik për Integrim dhe në emër të Qeverisë inkurajon elitat politike në vend që të tejkalojnë vetveten dhe të shohin se ky propozim që i hap rrugën vendit për nisjen e bisedimeve me Bashkimin Europian është një moment historik.

Lajmet e fundit

Shpërthim në kufirin që bashkon Bjellorusinë, Rusinë dhe Ukrainën

Ushtarët rusë kanë hedhur në erë ditën e djeshme një rrugë që lidh qytetin ukrainas të Chernihiv me Bryansk...

Luana tërheqëse me kostum larjeje – Telegrafi

Luana Vjollca është në mesin e bukurosheve më atraktive të ekranit shqiptar. Moderatorja është e njohur për formën mbresëlënëse...

Ançeloti refuzon Brazilin dhe vazhdon edhe një vit me Real Madridin

Real Madrid's head coach Carlo Ancelotti celebrates winning the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Protestat në veri, lëndohet një polic dhe dëmtohen tri automjete të Policisë – Telegrafi

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se një zyrtar policor ka marrë lëndime nga sulmet e protestuesve në...
- Advertisement -

Shokon Prigozhin: Të hetohen krimet nga zyrtarët rusë në Ukrainë

Mercenari rus, Yevgeny Prigozhin, tha se u kishte kërkuar prokurorëve të hetonin nëse zyrtarë të lartë të mbrojtjes ruse...

Milani përgatit kontratë afatgjate për Majk Manjan-in

AC Milan's goalkeeper Mike Maignan saves a ball during the Champions League group E soccer match between RB...