Jovanovski: Dhuna nuk është mjet demokratik, dikush po manipulon me qytetarët, siç manipuluan me “Platformën e Tiranës”

-

 

Dhuna nuk është mjet demokratik dhe disa njerëz me vetëdije dhe tendencë po manipulojnë me qytetarët. Kështu thotë gazetari Borjan Jovanovski për indeks.mk.

Ai thotë se është i rrezikshëm fakti se dikush meqëllim po manipulon me ndjenjat dhe bindjet e qytetarëve që të sjellë ndonjë tension të ri ndër-etnik njëjtë siç ishte me platformën e Tiranës dhe dhunën që u bë me 27 prill.

Megjithatë shton se pas disa vitesh u vërtetua se platform e Tiranës askujt keq nuk i solli.

“Ekziston tendecë e qartë nga disa njerëz që qartësisht manipulojnë në këtë mes, duke manipuluar kështu me ndjenjat e qytetarëve, gjë e cila nuk është e mirë. Këtë e pamë njëherë në protestën e organizuar më 27 prill kur realisht manipulohej me emocionet e qytetarëve. E dijmë se çfarë ndodhi dhe çfarë ndodhi me tensionet rreth të ashtu-quajturës “Platforma e Tiranës”. Ja sot, disa vite më vonë e ashtu quajtura “Platforma e Tiranës”, praktikisht askujt asnjë të keqe nuk i solli. Përkundrazi u mundësoi një numri të madhë të qytetarëve të ndjehen më komot në shoqëri e cila përgjithësisht është e njëjtë për të gjithë. Ajo që më shqetëson mua në gjithë këtë process është manipulimi i bindjes qytetare dhe do u bëja ftesë të gjithëve që bëjnë një gjë të tillë qëllimisht të mendojnë dhe të jenë të vetëdijshëm për pasojat që sjell e njëjta. Dhuna nuk është mjet në një debat demokratik”, tha Jovanovski.

Kujtojmë, mbrëmë në protestën e organizuar nga VMRO-DPMNE-ja dhe Levica u lënduan rreth 47 polic dhe 11 persona u arrestuan.

Lajmet e fundit

Shpërthim në kufirin që bashkon Bjellorusinë, Rusinë dhe Ukrainën

Ushtarët rusë kanë hedhur në erë ditën e djeshme një rrugë që lidh qytetin ukrainas të Chernihiv me Bryansk...

Luana tërheqëse me kostum larjeje – Telegrafi

Luana Vjollca është në mesin e bukurosheve më atraktive të ekranit shqiptar. Moderatorja është e njohur për formën mbresëlënëse...

Ançeloti refuzon Brazilin dhe vazhdon edhe një vit me Real Madridin

Real Madrid's head coach Carlo Ancelotti celebrates winning the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Protestat në veri, lëndohet një polic dhe dëmtohen tri automjete të Policisë – Telegrafi

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se një zyrtar policor ka marrë lëndime nga sulmet e protestuesve në...
- Advertisement -

Shokon Prigozhin: Të hetohen krimet nga zyrtarët rusë në Ukrainë

Mercenari rus, Yevgeny Prigozhin, tha se u kishte kërkuar prokurorëve të hetonin nëse zyrtarë të lartë të mbrojtjes ruse...

Milani përgatit kontratë afatgjate për Majk Manjan-in

AC Milan's goalkeeper Mike Maignan saves a ball during the Champions League group E soccer match between RB...