Mbi 130 persona janë arrestuar për trafikim të qenieve njerëzore në 22 vende të botës

-

Në një aksion të përbashkët të mbështetur nga Europol, oficerët e enteve evropiane të zbatimit të ligjit dhe autoritetet e inspektoratit të punës kanë arrestuar mbi 130 kriminelë dhe kanë identifikuar me sukses rreth 60 të dyshuar të rinj.

Gjatë ditëve të këtij aksioni kur u kryen kontrolle në kufijtë e Evropës detare, tokësore dhe ajrore, ishin më shumë se 22 mijë e 480 oficerë, të cilët kishin edhe një fokus shtesë në rrugët e përdorura shumë për në Evropë.

Aksioni pë trafikimin e qenieve njerëzore

Si pasojë e këtij aksioni u arrestuan mbi 130 persona dhe u identifikuan rreth 60 të dyshuar të tjerë, si dhe u iniciuan më shumë se 100 hetimeve të reja. Në total, janë identifikuar mbi 130 viktima të mundshme të trafikimit të qenieve njerëzore, ndërsa pjesa më e madhe e tyre janë konfirmuar si të mitur. Gjithashtu janë zbuluar mbi 220 dokumente të falsifikuara.

Teksa forcat e rendit kanë kontrolluar edhe identitetin e mbi 11 mijë e 130 të miturve, të cilët mbeten grupmosha që ka më shumë të trafikuar dhe të shfrytëzuar.

Shumë prej tyre bien viktima të shfrytëzimit seksual, lypjes së detyruar ose llojeve të ndryshme të kriminalitetit të detyruar, duke përfshirë krimet e vogla dhe trafikun e drogës. Por, gjithashtu bëhen viktima të shfrytëzimit të punës dhe skllavërisë shtëpiake.

Aksioni kundër trafikimit të qenieve njerëzore është zhvilluar nga data 6 deri më 13 qershor 2022, ndërsa është koordinuar nga Frontex me pjesëmarrjen e 22 vendeve së bashku me INTERPOL-in.

Lajmet e fundit

Presidentja Osmani takon Zelenskyn: Askush më mirë se populli i Kosovës s’e kupton dhimbjen e luftën e Ukrainës

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani është takuar në Moldavi me homologun ukrainas Volodymyr Zelenski, të cilit i ka shprehur...

E kryer: Benzema largohet nga Real Madridi pas 14 vitesh, pritet njoftimi zyrtar

Real Madrid's Karim Benzema controls the ball during the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Grubi: Koncepti i ri i ndërtimit me Bechtel & Enka është garancë e realizimit cilësor dhe më të shpejtë të Korridoreve 8 dhe 10-D

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ishte i pranishëm sot në vendin prej ky fillon ndërtimi i Korridorit 8. Grubi përmes...

Kendall Jenner merr vëmendjen me fustanin provokues në kuvertën e jahtit në Kanë – Telegrafi

Kendall Jenner bëri një shfaqje mjaft provokuese në një postim të ri në InstaStory të mërkurën. Modelja 27-vjeçare, e...
- Advertisement -

Heqja e 20 përqindëshit nga Kushtetuta/ Grubi: Do të ndodh kur t’i vijë koha

Nënkryetari i parë i Qeverisë, Artan Grubi, sot ishte pjesëmarrës në fillimin e punimeve për ndërtimin e Korridorit 8,...

Rrustemi: Korridori 8 po ndërtohet me koncept të ri infrastrukturor, më shpejtë dhe me korrektësi maksimale

Drejtori i Ndërmarrjes publike për rrugë shtetërore, Ejup Rrustemi deklaroi sot nga terreni punues për Korridorin 8 se në...