VMRO dhe ASH bashkë me Levicën me skenarë për incidente ndëretnike?!

-

VMRO-DPMNE-ja dhe Aleanca për Shqiptarët të ndihmuar nga Levica fashiste e Apasievit po inskenojnë konflikte ndëretnike?!

Ky koalicion duket se kërkon me çdo kusht destabilizimin e vendit në periudhën historike kur jemi më afër se kurë të marrim datën për fillim të bisedimeve.

Të shtëna armësh janë dëgjuar gjatë përleshjes mes protestuesve maqedonas të nxitur nga VMRO-DPMNE dhe Levica mes grupit të qytetarëve shqiptarë që ndodheshin në sheshin Skendërbeu.

Informacionet e Indeks.mk thonë se personi gjuajti me armë në ajët është aktivist i madh i Aleancës dhe vëlla kryetarit të degës së ASH-së në Shkup, parti kjo e cila ndanë pushtetin lokal me VMRO-në që mbështet protestuesit.

Personi është arrestuar, por menjëherë Mickoski theksoi qe ky person me të cilin është në koalicion si larti, ka dashur ta vrasë atë, gjë që është gati e pabesueshme në rast se nuk bëhet fjalë për skenarë të parapërgaditur për të nxitur konflikt ndëretnik.

Lajmet e fundit

Aleksandre Pato, për herë të tretë rikthehet te ish klubi i tij

Fans applaud as Orlando City forward Alexandre Pato stands on the pitch after an MLS soccer match against...

Tensionet në veri, deputeti gjerman: Kosova po zbaton të drejtat në territorin e saj

Tensionet në veri të Kosovës, kanë sjellë reagime të shumta të ndërkombëtarëve të cilët nuk i kursyen kritikat ndaj...

Lukashenko mohoi thashethemet për shëndetin, kundërshtari i tij: Është në gjendje kritike

Belarusian President Alexander Lukashenko. Photo: Sergei GUNEYEV/AFPPresidenti bjellorus, Aleksandër Lukashenko thuhet se është në gjendje kritike. Kjo...

Nita Latifi vjen me këngën e re “2 Gota” – Telegrafi

Ashtu siç kishte paralajmëruar, Nita Latifi, ka lansuar sot (e shtunë) këngën e re. “2 gota” mban titullin projekti...
- Advertisement -

Muamed Sejdini: Duhet edhe më shumë punë

Federata e Futbollit të Maqedonisë sot zhvilloi Kuvendin e rregullt, në të cilën morri përkrahje të plotë nga UEFA...

Situata në veri, kongresmeni Torres del kundër Blinken: Kosova është aleat i palëkundur i SHBA

Situata në veri të Kosovës është kthyer në temë diskutimi si në “tryezën” e BE ashtu edhe në atë...