Bashkëshorti i Nicki Minaj, Kenneth Petty dënohet me një vit burgim në shtëpi dhe tre të tjera me kusht


Bashkëshorti i Nicki Minaj, Kenneth Petty, i është shmangur dënimit me 10 vjet burg, pasi nuk u regjistrua si sulmues seksual kur u transferua në Kaliforni me gruan e tij.

44 – vjeçari, në vend të kësaj do të detyrohet të qëndrojë në rezidencën e tij shumë milionëshe në Calabasas nën paraburgim në shtëpi për vitin e ardhshëm dhe do të urdhërohet të paguajë një gjobë prej 55 mijë dollarësh (53.8 mijë euro).

Petty, i cili u martua me Minaj, 39 vjeçe, në vitin 2019, u deklarua fajtor në shtator për një akuzë federale për dështimin e regjistrimit si sulmues seksual.

Ndërsa ai mendohej për një dënim maksimal me burg prej 10 vjetësh me një lirim të përjetshëm të mbikëqyrur, ai u dënua të mërkurën me vetëm një vit burgim në shtëpi dhe tre vjet me kusht, sipas CBS Los Angeles.

Petty u dënua për tentativë përdhunimi të shkallës së parë të një vajze 16-vjeçare në 1995, për të cilën u dënua me katër vjet burg, shkruan DailyMail.

Ai konsiderohet si shkelës i nivelit të dytë në shtetin e New Yorkut, gjë që barazohet me atë që ai konsiderohet si një ‘rrezik i moderuar i përsëritjes së veprës penale’.

Petty filloi të takohej me Minaj në vitin 2018 dhe ata u martuan një vit më vonë dhe u transferuan në Kaliforni.

Ai u tërhoq nga Departamenti i Policisë së Beverly Hills në nëntor 2019 dhe zbuloi se ai ishte një sulmues seksual i regjistruar në New York, megjithëse nuk ishte regjistruar në Kaliforni kur u shpërngul, gjë që i kërkohet ta bëjë.

Petty u deklarua fajtor në atë kohë, por seanca e tij është shtyrë disa herë përpara se të jepej dënimi.

Prokurorët rekomandonin 15 muaj burg dhe pesë vjet lirim të mbikëqyrur, dhe jo paraburgim në shtëpi, pasi ai jeton me Minaj në një komunitet të mbyllur në Calabasas, për të cilin ata pretenduan se nuk ishte “dënim” i madh.

Petty ishte gjithashtu në telashe ligjore në gusht, kur Jennifer Hough, viktima e dyshuar e përdhunimit të Petty, ngriti një padi kundër tij dhe Minaj.

Hough pretendoi se Minaj dhe Petty u përpoqën ta detyronin të hiqte dorë nga akuza e saj për përdhunim, dhe ata madje i ofruan 500 mijë dollarë për ta bërë këtë.

Ajo gjithashtu i akuzoi ata për shkaktimin e shqetësimit emocional, megjithëse hoqi vullnetarisht padinë kundër Minaj. /Telegrafi/