Johnson pritet të japë dorëheqje, por shpreson se mund të qëndrojë në detyrë deri në vjeshtë

-

Kryeministri britanik, Boris Johnson, pritet të njoftojë dorëheqjen e tij, si lider konservator, të enjten, mes një revolte partiake, ka thënë zyra e tij për The Washington Post.

Më shumë se 50 anëtarë të qeverisë së tij kanë dhënë dorëheqje në 48 orët e fundit, duke thënë se nuk kanë më besim në udhëheqjen e tij pas një sërë skandalesh, i fundit që përfshin një aleat të akuzuar për sjellje të pahijshme seksuale.

Johnson ka pranuar të jepë dorëheqje, por shpreson të qëndrojë në detyrë deri në vjeshtë, ndërsa një garë lidershipi zhvillohet për ta zëvendësuar atë, raporton BBC, trasnmeton Portali Dukagjini.

Pas ditëve të gërmimit dhe refuzimit të dorëheqjes, largimi i Johnson do të vijë si një lehtësim për shumë ligjvënës të Partisë Konservatore, të cilët e akuzuan atë për zhytjen e Britanisë në një krizë pothuajse kushtetuese.

Johnson do të japë dorëheqje pas një bllokimi të jashtëzakonshëm me kabinetin e tij, pasi Nadhim Zahawi, kancelari i tij i ri, i ka thënë atij të bëjë një gjë të tillë.

Deri në atë moment, më shumë se 50 anëtarë të qeverisë së tij kanë dhënë dorëheqje në 48 orë, duke thënë se nuk kanë më besim në udhëheqjen e tij pas një sërë skandalesh, i fundit që përfshin një aleat të akuzuar për sjellje të pahijshme seksuale.

Konservatorët thonë se Johnson ‘i pamatur’ duhet të dëbohet tani, sepse lejimi i tij për të qëndruar deri në vjeshtë është i rrezikshëm.

Dy ish-ministra kanë thënë për The Guardian se mendojnë që nuk është e mundur që ai të qëndrojë deri në vjeshtë.

“Ai duhet të largohet të mërkurën, Raab duhet të marrë përsipër. Ai duhet të dorëzojë vulat e detyrës dhe të shkojë. Kështu që ne mund të kemi një kryeministër në detyrë”, ka thënë njëri prej tyre, raporton The Guardian.

Sipas Guardian, një tjetër burim shumë i lartë, konservator që ka qenë me Johnson gjatë 48 orëve të fundit ka thënë se sjellja e tij nënkuptonte se ishte e rrezikshme për vendin që ai të qëndronte.

Henry Smith: Është në interesin e vendit tonë që Boris Johnson të japë dorëheqje

Gjashtë ministra japin dorëheqje nga qeveria e Boris Johnson-it

Lajmet e fundit

Presidentja Osmani takon Zelenskyn: Askush më mirë se populli i Kosovës s’e kupton dhimbjen e luftën e Ukrainës

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani është takuar në Moldavi me homologun ukrainas Volodymyr Zelenski, të cilit i ka shprehur...

E kryer: Benzema largohet nga Real Madridi pas 14 vitesh, pritet njoftimi zyrtar

Real Madrid's Karim Benzema controls the ball during the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Grubi: Koncepti i ri i ndërtimit me Bechtel & Enka është garancë e realizimit cilësor dhe më të shpejtë të Korridoreve 8 dhe 10-D

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ishte i pranishëm sot në vendin prej ky fillon ndërtimi i Korridorit 8. Grubi përmes...

Kendall Jenner merr vëmendjen me fustanin provokues në kuvertën e jahtit në Kanë – Telegrafi

Kendall Jenner bëri një shfaqje mjaft provokuese në një postim të ri në InstaStory të mërkurën. Modelja 27-vjeçare, e...
- Advertisement -

Heqja e 20 përqindëshit nga Kushtetuta/ Grubi: Do të ndodh kur t’i vijë koha

Nënkryetari i parë i Qeverisë, Artan Grubi, sot ishte pjesëmarrës në fillimin e punimeve për ndërtimin e Korridorit 8,...

Rrustemi: Korridori 8 po ndërtohet me koncept të ri infrastrukturor, më shpejtë dhe me korrektësi maksimale

Drejtori i Ndërmarrjes publike për rrugë shtetërore, Ejup Rrustemi deklaroi sot nga terreni punues për Korridorin 8 se në...