Të mbijetuarit e tërmetit në Afganistan luftojnë për të gjetur strehim

-

Një tërmet i fuqishëm ka goditur disa nga pjesët më të largëta të Afganistanit, gjë që e ka bërë shumë të vështirë ofrimin e ndihmës për të prekurit.

Thellë në male, në provincën Paktika, Meena Gul, është një nga ata që lufton për të rindërtuar jetën e tij.

“Na është shkatërruar shtëpia, gratë dhe fëmijët janë këtu me mua. Nuk kemi shtëpi, nuk kemi tendë dhe nuk kemi marrë asnjë tendë deri më tani. Gratë dhe fëmijët jetojnë jashtë mes shkatërrimeve, nuk ka tualete, as asgjë tjetër. Nuk ka vend ku të jetojmë”, tregon Gul.

Ministria e shëndetësisë e Afganistanit thotë se mijëra njerëz kanë nevojë për ujë të pastër dhe ushqim.

OKB-ja ka paralajmëruar se shpërthimet e kolerës janë një shqetësim i veçantë dhe serioz.
Situata është një provë e vërtetë për talebanët, të cilët morën kontrollin e vendit vitin e kaluar pas tërheqjes së forcave ndërkombëtare të udhëhequra nga SHBA.

Grupi i vijës së ashpër që atëherë është shmangur nga shumë qeveri të huaja për shkak të shqetësimeve rreth të drejtave të njeriut.

Në terren, populli i Afganistanit po kërkon ndihmë nga udhëheqësit e tyre.

Abdul Rehman është njëri prej tyre.

Abdul Rehman

“Unë jam shumë i trishtuar. Ne duam që qeveria të na ndërtojë shtëpitë tona. Unë nuk jam aq i uritur për ushqim. Kjo nuk është aq e vështirë. Ndërtimi është i vështirë. Ne duam më shumë ndihmë për këtë. Sepse tani është dielli dhe nxehtësia. Pastaj do të vijë dimri. Ne jemi njerëz të varfër”, thotë ai.

Kombet e Bashkuara dhe disa vende të tjera kanë nxituar ndihma për zonat e prekura.
Më shumë pritet të mbërrijnë gjatë ditëve në vijim.

Lajmet e fundit

Shpërthim në kufirin që bashkon Bjellorusinë, Rusinë dhe Ukrainën

Ushtarët rusë kanë hedhur në erë ditën e djeshme një rrugë që lidh qytetin ukrainas të Chernihiv me Bryansk...

Luana tërheqëse me kostum larjeje – Telegrafi

Luana Vjollca është në mesin e bukurosheve më atraktive të ekranit shqiptar. Moderatorja është e njohur për formën mbresëlënëse...

Ançeloti refuzon Brazilin dhe vazhdon edhe një vit me Real Madridin

Real Madrid's head coach Carlo Ancelotti celebrates winning the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Protestat në veri, lëndohet një polic dhe dëmtohen tri automjete të Policisë – Telegrafi

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se një zyrtar policor ka marrë lëndime nga sulmet e protestuesve në...
- Advertisement -

Shokon Prigozhin: Të hetohen krimet nga zyrtarët rusë në Ukrainë

Mercenari rus, Yevgeny Prigozhin, tha se u kishte kërkuar prokurorëve të hetonin nëse zyrtarë të lartë të mbrojtjes ruse...

Milani përgatit kontratë afatgjate për Majk Manjan-in

AC Milan's goalkeeper Mike Maignan saves a ball during the Champions League group E soccer match between RB...