Brenda gjashtë muajve regjistrohen gjashtë raste së fëmijëve të braktisur

-

Fillimi i  javës për dikë nuk ishte mjaftë e qetë. Në Policinë e Kosovës kishte ardhur një raportim ku ankuesja grua kosovare ka raportuar se nipi i saj në moshë të mitur është larguar nga shtëpia e poashtu keqtrajtohej nga babai i tij.

Më pas i njëjti ishte dërguar në strehimore me ndihmen e institucioneve.

E gjithë kjo nga Policia është cilësuar si braktisje e fëmijës. Por, ky nuk është rasti i vetëm ku prindërit braktisin fëmijet e tyre.

Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale i ka treguar televizionit se nga muaji janar  deri më 30 Qershor të këtij viti janë evidentuar 6 raste të fëmijëve të braktisur.

Deklarata nga Ministria e Mirëqenies Sociale

“Krahasuar me vitin e kaluara, për të njëjtën periudhë të raportimit, është pothuajse numër i njëjtë i rasteve të fëmijëve të braktisur. Pra, në periudhën gjashtëmujore të vitit 2021 kanë qenë të evidentuar 8 raste të reja të fëmijëve të braktisur. Ndërkaq, viti 2021 gjithsej ka evidentuar 15 raste të reja të fëmijëve të braktisur”, ka deklaruar Ministria e Mirëqenies Sociale, për RTV Dukagjinin.

Institucioni përgjegjës i mandatuar me ligj për mbrojtjen  e fëmijëve të braktisur është Qendra për Punë Sociale komunale.

E se cfarë ndodhë me këta fëmijë ka treguar drejtori i Qendrës për Punë Sociale në Komunën e Prishtinës, Vebi Mujku.

Vehbi Mujku, drejtori i Qendrës për Punë Sociale në Komunën e Prishtinës

“Fëmija e cila braktiset, çdo herë e merr kontrollin prej neve, ne e caktojmë një kujdestar ligjor, e caktojmë një menaxher dhe kujdesemi për ta deri në momentin e themelimit të adoptimit”, ka thënë Mukju.

Fëmijës së braktisur deri sa të i sigurohet një familje birësuese mbahen 28 ditë në spital përkatësisht në repartin e nanatologjisë pastaj në familje strehuese apo ndonjë institucion tjetër.

Familjet strehuese që zgjedhen nga qendra paguhen me paga mujore për kujdesin e fëmijëve të braktisur.

Lajmet e fundit

Shpërthim në kufirin që bashkon Bjellorusinë, Rusinë dhe Ukrainën

Ushtarët rusë kanë hedhur në erë ditën e djeshme një rrugë që lidh qytetin ukrainas të Chernihiv me Bryansk...

Luana tërheqëse me kostum larjeje – Telegrafi

Luana Vjollca është në mesin e bukurosheve më atraktive të ekranit shqiptar. Moderatorja është e njohur për formën mbresëlënëse...

Ançeloti refuzon Brazilin dhe vazhdon edhe një vit me Real Madridin

Real Madrid's head coach Carlo Ancelotti celebrates winning the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Protestat në veri, lëndohet një polic dhe dëmtohen tri automjete të Policisë – Telegrafi

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se një zyrtar policor ka marrë lëndime nga sulmet e protestuesve në...
- Advertisement -

Shokon Prigozhin: Të hetohen krimet nga zyrtarët rusë në Ukrainë

Mercenari rus, Yevgeny Prigozhin, tha se u kishte kërkuar prokurorëve të hetonin nëse zyrtarë të lartë të mbrojtjes ruse...

Milani përgatit kontratë afatgjate për Majk Manjan-in

AC Milan's goalkeeper Mike Maignan saves a ball during the Champions League group E soccer match between RB...