Europiani i femrave në futboll nis me një rekord

-

Kampionati Europiani i femrave në Angli, ka nisur menjëherë me një rekord shikueshmërie për ndeshjen hapëse që ka patur për protagoniste Anglinë dhe Austrinë.

Në “Old Trafford” të Man. Junajtedi,  në fakt, janë regjistruar plot 68.371 persona të pranishëm në shkallët e stadiumit për ndeshjen e debutimit mes zonjave të shtëpisë dhe formacionit austriak.

Bëhet fjalë për një rekord si për stadiumin, që nuk kishte regjistruar kurrë një shifër të tillë për një ndeshje femrash, si për historinë e kompeticionit që nuk kishte parë kurrë kaq shumë persona në një ndeshje të kompeticionit.

Konfirmime ka ardhur edhe nga profili zyrtar i UEFA-s Women’s Euro 2022 që ka theksuar të dhënën e pabesueshme në ndeshjen hapëse të turneut.

Për sa i takon ndeshjes, kanë qenë vendaset që kanë fituar me rezultatin e ngushtë 1-0, ndërsa ka qenë vendimtar një gol i shënuar nga Betani Mead.

Lajmet e fundit

Shpërthim në kufirin që bashkon Bjellorusinë, Rusinë dhe Ukrainën

Ushtarët rusë kanë hedhur në erë ditën e djeshme një rrugë që lidh qytetin ukrainas të Chernihiv me Bryansk...

Luana tërheqëse me kostum larjeje – Telegrafi

Luana Vjollca është në mesin e bukurosheve më atraktive të ekranit shqiptar. Moderatorja është e njohur për formën mbresëlënëse...

Ançeloti refuzon Brazilin dhe vazhdon edhe një vit me Real Madridin

Real Madrid's head coach Carlo Ancelotti celebrates winning the Champions League final soccer match between Liverpool and Real...

Protestat në veri, lëndohet një polic dhe dëmtohen tri automjete të Policisë – Telegrafi

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se një zyrtar policor ka marrë lëndime nga sulmet e protestuesve në...
- Advertisement -

Shokon Prigozhin: Të hetohen krimet nga zyrtarët rusë në Ukrainë

Mercenari rus, Yevgeny Prigozhin, tha se u kishte kërkuar prokurorëve të hetonin nëse zyrtarë të lartë të mbrojtjes ruse...

Milani përgatit kontratë afatgjate për Majk Manjan-in

AC Milan's goalkeeper Mike Maignan saves a ball during the Champions League group E soccer match between RB...