FC Shkupi, me rast ideal që të avancojë më tej në Champions

-

FC Shkupi e realizoi dëshirën e dëshiruar prej kohësh, u bë kampion i Maqedonisë dhe tani e ndjek sfida e vërtetë – kualifikimet në Ligën e Kampionëve, ku priti një kundërshtar të favorshëm në turin e parë dhe do të përballet me “Linkoln Red Imps” nga Gjibraltari (e martë, 20:00: 45).

Skuadra e “Lincoln Red Imps” është një shans i mirë për një kualifikim të mëtejshëm dhe në raundin e ardhshëm do të ketë dy ndeshje me Dinamon e Zagrebit dhe miliona të ardhura nga fondi financiar i UEFA-s.

Gjatë merkatos së verës, skuadra nga Çairi bëri ndryshime në skuadrën që doli kampion i Maqedonisë. Nga Shkupi u larguan dhjetë lojtarë dhe erdhën njëmbëdhjetë. Anëtarët e rinj të Shkupit janë: Melos Bajrami, Angelçe Timovski, Xhelil Abdullah, Mario Riçkov në mbrojtje, Blagoja Spirkovski, Aleks Zlatkov, Fikret Livareka, Kristian Ackovski në mesfushë, si dhe Pepi Gjorjiev, Renaldo Cefas dhe Antonio Kallanoski në sulm. Me thuajse një ekip të tërë të ri, Shkupi do të ketë një fytyrë të re në premierën në Evropë.

Për Skupin ky do të jetë viti i pestë radhazi që luan në Evropë. Skuadra deri më tani ka kaluar vetëm një xhiro, atë vitin e kaluar, kur eliminoi Ljapin e Kosovës (2-0 dhe 1-1) në Ligën e Konferencave, por më pas iu nënshtrua Santa Klara-s nga Portugalia.

Ndërkohë “Lincoln Red Imps” nga Gjibraltari ishte një nga surprizat më të këndshme në Evropë vitin e kaluar. Klubi i vogël, në radhët e të cilit përfshihen futbollist nga Gjibraltari, por edhe nga Spanja, hyri në fazën e grupeve të Ligës së Konferencës, ku luajti me Kopenhagenin, PAOK-un dhe Sllovan Bratislava-n, duke u bërë klubi i parë nga ky vend i vogël, që luan në garat e UEFA-s.

Skupi duhet të hyjë në këtë përballje të dyfisht me përvojat e mëparshme të klubeve nga Maqedonia. Në tre vitet e fundit asnjë nga përfaqësuesit tanë nuk e ka kaluar pengesën e parë në Ligën e Kampionëve. Sileksi u eliminua nga Karabaku, kurse Shkëndija u eliminua dy herë, fillimisht nga Nome Kalju nga Estonia, e më pas nga Mura e Sllovenisë.

Kjo është një mundësi e mirë që skuadra e trajnerit Goce Sedlloskit ta thyejë këtë traditë, por edhe të arkëtojë më shumë të holla. Turi i pare eliminator në Ligën e Kampionëve sjell të paktën 300 mijë euro në arkat e Shkupit dhe kalimi në fazën tjetër, sjell 400 mijë euro shtesë./Gol.mk/

 

The post FC Shkupi, me rast ideal që të avancojë më tej në Champions appeared first on Alsat.

Lajmet e fundit

Aleksandre Pato, për herë të tretë rikthehet te ish klubi i tij

Fans applaud as Orlando City forward Alexandre Pato stands on the pitch after an MLS soccer match against...

Tensionet në veri, deputeti gjerman: Kosova po zbaton të drejtat në territorin e saj

Tensionet në veri të Kosovës, kanë sjellë reagime të shumta të ndërkombëtarëve të cilët nuk i kursyen kritikat ndaj...

Lukashenko mohoi thashethemet për shëndetin, kundërshtari i tij: Është në gjendje kritike

Belarusian President Alexander Lukashenko. Photo: Sergei GUNEYEV/AFPPresidenti bjellorus, Aleksandër Lukashenko thuhet se është në gjendje kritike. Kjo...

Nita Latifi vjen me këngën e re “2 Gota” – Telegrafi

Ashtu siç kishte paralajmëruar, Nita Latifi, ka lansuar sot (e shtunë) këngën e re. “2 gota” mban titullin projekti...
- Advertisement -

Muamed Sejdini: Duhet edhe më shumë punë

Federata e Futbollit të Maqedonisë sot zhvilloi Kuvendin e rregullt, në të cilën morri përkrahje të plotë nga UEFA...

Situata në veri, kongresmeni Torres del kundër Blinken: Kosova është aleat i palëkundur i SHBA

Situata në veri të Kosovës është kthyer në temë diskutimi si në “tryezën” e BE ashtu edhe në atë...