Hoze Murinjo forcon mbrojtjen me futbollistin turk

Mbyllen mes sukses bisedimet e tejzgjatura gjatë gjithë muajit qershor për afrimin e mbrojtësit anësor turk. Tashmë Roma e ka bërë zyrtare blerjen e Mehmet Zeki Çelik, që sezonin e fundit e mbylli në radhët e Lilles, në kampionatin francez. “Verdhekuqtë” njoftuan në “Tuitter”, blerjen e futbollistit 25-vjeçar. Çelik arrin në Trigoria kundrejt një pagese prej 7 milionë eurosh, plus 15% të të vlerës në rast rishitjeje nga Roma.

“Për mua është nder të luaj për një klub kaq të rëndësishëm: kam ambicie të mëdha dhe dua të kontribuoj në suksesin e ekipit. Ndihem i gatshëm dhe i fokusuar, nuk dorëzohem kurrë dhe gjithmonë do të më shihni duke luftuar”, ishin fjalët e para të turkut Çelik, si lojtar verdhekuq.

Zeki Çelik e filloi karrierën te Bursaspori, në Turqi, më pas e vazhdoi te Karacabeyspor dhe Istanbulspor, përpara se të blihej nga Lille në vitin 2018.

Me fanellën e klubit francez ai fitoi Ligue 1 në vitin 2021. Deri tani numëron 32 paraqitje me kombëtaren turke, përfshirë këtu edhe pjesëmarrjen në Kampionatin e fundit Evropian.