Shri Lankë: Presidenti pranon të japë dorëheqje

Presidenti i Shri Lankës, Gotabaya Rajapaksa, ka pranuar të japë dorëheqjen pas një dite dramatike, gjatë së cilës shtëpia dhe zyrat e tij u sulmuan nga protestuesit, dhe shtëpisë së kryeministrit iu vu zjarri, raporton BBC, transmeton Portali Dukagjini.

Në një mesazh natën vonë të përcjellë përmes kryetares së parlamentit, Mahinda Yapa, presidenti i rrethuar nga protestuesit ka thënë se do të largohej nga pushteti më 13 korrik për të “siguruar një tranzicion paqësor të pushtetit”.

Ishte një fitore historike për protestuesit, që kanë kërkuar të japë dorëheqjen prej muajsh dhe u mblodhën dhjetëra mijëra njerëz, në rrugët e Colombo, të shtunën, ndërsa vendi vazhdon të përballet me krizën e tij më të keqe ekonomike që nga pavarësia.

Më parë, kryeministri Ranil Wickremesinghe, kishte thënë në një takim të liderëve të partisë se edhe ai do të jepte dorëheqjen sapo të formohej një qeveri e re gjithëpartiake.

Në skena të jashtëzakonshme të shtunën, protestuesit thyen barrierat e policisë dhe u futën në rezidencën zyrtare të presidentit.

Njerëzit mblidhen në Colombo të shtunën, më 9 korrik, në protestë kundër trajtimit të ekonomisë nga Qeveria

Imazhet dhe rrëfimet e dëshmitarëve treguan njerëz që vërshonin në shkallët madhështore të ndërtesës së epokës koloniale, me thirrje që bënin thirrje që presidenti të largohej.

Ndërsa protestuesit u derdhën në dhomat e gjumit dhe kuzhinën dhe pushtuan pronat e presidentit, shumë shfrytëzuan plotësisht pajisjet luksoze të presidentit që u ishin mohuar javët e fundit për shkak të mungesës së shfrenuar të ushqimit dhe karburantit.

Protestuesit u panë duke gatuar në kuzhinë, të shtrirë në shtretër dhe divane, duke ngritur pesha, duke vrapuar në palestrën e tij private dhe duke u hedhur në pishinën e jashtme.

Presidenti nuk ishte në shtëpi, pasi kishte ikur një natë më parë nën mbrojtje ushtarake, dhe ai mbeti i fshehur ndërsa ngjarjet e së shtunës shpalosen.

Mijëra protestues sulmojnë rezidencën zyrtare të presidentit të Shri Lankës

Pjesa më e madhe e zemërimit dhe fajit për krizën ekonomike të Shri Lankës i është drejtuar presidentit dhe familjes Rajapaksa, të cilët janë dinastia më e fuqishme politike e Shri Lankës dhe kanë mbajtur postet e presidentit, kryeministrit, ministrit të financave dhe disa poste të tjera të larta të kabinetit në qeveria.

Protestuesit fajësojnë Gotabaya (djathtas) dhe Mahinda Rajapaksa për krizën aktuale

Të shtunën në mbrëmje, gjendja shpirtërore në rrugët e Colombo u tensionua pasi protestuesit shkelën barrierat e sigurisë dhe dogjën shtëpinë e Wickremesinghe, i cili u emërua si kryeministër i përkohshëm pasi Mahinda Rajapaksa, vëllai më i madh i presidentit dhe një ish-president, u detyrua të jepte dorëheqjen në Maj.

Ai ishte përballur gjithashtu me thirrje për të dhënë dorëheqjen mbi akuzat se ai po mbështeste regjimin e Rajapaksa.

Të paktën 40 persona, përfshirë disa oficerë, u plagosën dhe u shtruan në spital në protestat e së shtunës.

Shri Lanka po vazhdon të luftojë përmes një krize shkatërruese në të cilën ekonomia është rrënuar plotësisht dhe qeveria nuk është në gjendje të përballojë të importojë ushqime, karburant dhe ilaçe.

Njerëzit duke pritur radhë jashtë supermarketit shtetëror në Colombo, Foto BBC

Të gjitha shitjet e benzinës janë pezulluar, shkollat janë mbyllur dhe procedurat mjekësore dhe operacionet po vonohen ose anulohen për shkak të mungesës së barnave dhe pajisjeve, me OKB-në që paralajmëroi së fundmi se vendi po përballet me një krizë humanitare.

Inflacioni është 54.6% rekord dhe çmimet e ushqimeve janë rritur pesëfish, që do të thotë se dy të tretat e vendit po luftojnë të ushqehen.

Shri Lanka dështoi në borxhet e saj të jashtme në maj, të cilat arrijnë mbi 51 miliardë dollarë dhe është në negociata me Fondin Monetar Ndërkombëtar për një paketë shpëtimi prej 3 miliardë dollarësh.

Protestuesit në Shri Lanka hyjnë në Shtëpinë e Presidentit