NASA: ‘Imazhi më i thellë i universit tonë’ nga teleskopi Webb, do të zbulohet në korrik

-


Teleskopi Hapësinor, “James Webb” do të publikojë imazhet e tij të para me ngjyra me rezolucion të lartë më 12 korrik, njëra prej të cilave “është imazhi më i thellë i universit tonë që është marrë ndonjëherë”, sipas administratorit të NASA-s, Bill Nelson.

Observatori hapësinor, i cili u nis në dhjetor, do të jetë në gjendje të shikojë brenda atmosferave të ekzoplaneteve dhe të vëzhgojë disa nga galaktikat e para të krijuara pas fillimit të universit duke i parë ato përmes dritës infra të kuqe, e cila është e padukshme për syrin e njeriut.

‘Imazhi më i thellë i universit tonë’ i marrë ndonjëherë nga Webb Telescope, do të zbulohet në korrik.

Publikimi i parë i imazhit do të nxjerrë në pah aftësitë shkencore të Webb-it, si dhe aftësinë e pasqyrës së tij masive të artë dhe instrumenteve shkencore për të prodhuar imazhe spektakolare.

Pesë objektivat e para kozmike të Webb-it u ndanë nga NASA të premten, duke ofruar një ngacmim për atë që mund të presim të shohim në publikimin e imazhit.

Objektivat u zgjodhën nga një komitet ndërkombëtar, duke përfshirë anëtarë nga NASA, Agjencia Evropiane e Hapësirës, ​​Agjencia Kanadeze e Hapësirës dhe Instituti Shkencës i Teleskopit Hapësinor.

Një nga objektivat është “Mjegullnaja Carina”, e vendosur 7600 vite dritë larg.

Kjo çerdhe yjore, ku lindin yjet, është një nga mjegullnajat më të mëdha dhe më të ndritshme në qiell dhe është shtëpia e shumë yjeve shumë më masivë se dielli ynë.

Për më tepër, spektri i parë me ngjyra të plota i një ekzoplaneti, i njohur si “WASP-96b”, do të ndahet të martën.

Spektri do të përfshijë gjatësi vale të ndryshme të dritës që mund të zbulojnë informacione të reja rreth planetit që ndodhet 1,150 vite dritë nga Toka, si për shembull nëse ai ka një atmosferë.

Planeti gjigant i gazit, i cili u zbulua në vitin 2014 dhe ka gjysmën e masës së Jupiterit, përfundon një orbitë rreth yllit të tij çdo 3.4 ditë.

Ky imazh testues është marrë nga Sensori i Udhëzimit Fine i Webb-it gjatë një periudhe prej tetë ditësh në fillim të majit. Ai tregon se si “Webb” mund të kapë imazhe të detajuara të objekteve shumë të zbehta.

Objektivi i tretë është “Mjegullnaja e Unazës Jugore”, e njohur si “Eight-Burst”, e cila është 2000 vite dritë larg nga Toka. Kjo mjegullnajë e madhe planetare përfshin një re gazi në zgjerim rreth një ylli që po vdes.

Pamje e një galaksie nga teleskopi “Webb”

“Quintet” i Stephan, i cili gjithashtu pritet në publikim, do të zbulojë mënyrën se si galaktikat ndërveprojnë me njëra-tjetrën.

Ky grup kompakt galaktikash, i zbuluar për herë të parë në 1787, ndodhet 290 milionë vite dritë larg në konstelacionin Pegasus. Sipas një deklarate të NASA-s, katër nga pesë galaktikat në grup “janë të mbyllura në një valle kozmike të takimeve të përsëritura nga afër”.

Objektivi përfundimtar është “SMACS 0723”, ku një grup masiv grupimesh galaktikash veprojnë si një xham zmadhues për objektet pas tyre. E quajtur si “lente gravitacionale”, kjo do të krijojë pamjen e parë në terren të thellë të Webb-it të galaktikave shumë të vjetra dhe të largëta e njëherësh, të zbehta. Do të jetë më e thella që njerëzit kanë parë ndonjëherë në univers.

“Qëllimi fillestar për teleskopin ishte të shihte yjet dhe galaktikat e para të universit, duke parë në thelb ‘universin duke ndezur dritat për herë të parë’”, tha Eric Smith, shkencëtar i programit Webb dhe shkencëtar kryesor i Divizionit të Astrofizikës së NASA-s.

Smith ka punuar në “Webb” që nga fillimi i projektit në mesin e viteve 1990.

“Teleskopi Hapësinor James Webb do të na japë një grup sysh të freskët dhe të fuqishëm për të ekzaminuar universin tonë,” shkroi Smith në një përditësim. “Bota do të jetë përsëri e re.”

Lajmet e fundit

Grubi: Koncepti i ri i ndërtimit me Bechtel & Enka është garancë e realizimit cilësor dhe më të shpejtë të Korridoreve 8 dhe 10-D

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi ishte i pranishëm sot në vendin prej ky fillon ndërtimi i Korridorit 8. Grubi përmes...

Kendall Jenner merr vëmendjen me fustanin provokues në kuvertën e jahtit në Kanë – Telegrafi

Kendall Jenner bëri një shfaqje mjaft provokuese në një postim të ri në InstaStory të mërkurën. Modelja 27-vjeçare, e...

Heqja e 20 përqindëshit nga Kushtetuta/ Grubi: Do të ndodh kur t’i vijë koha

Nënkryetari i parë i Qeverisë, Artan Grubi, sot ishte pjesëmarrës në fillimin e punimeve për ndërtimin e Korridorit 8,...

Rrustemi: Korridori 8 po ndërtohet me koncept të ri infrastrukturor, më shpejtë dhe me korrektësi maksimale

Drejtori i Ndërmarrjes publike për rrugë shtetërore, Ejup Rrustemi deklaroi sot nga terreni punues për Korridorin 8 se në...
- Advertisement -

Rruga Tetovë-Prizren/ Rrustemi: Është kryer fizibiliteti dhe zgjedhur traseja, vijojmë me proceset pasuese

Drejtori i Ndërmarrjes publike për rrugë shtetërore, Ejup Rrustemi nga terreni punues për fillimin e ndërtimit të Korridorit 8,...

Mourinho nuk garanton qëndrimin te Roma

Jose Mourinho ishte totalisht i pakënaqur me ndarjen e drejtësisë në finalen e Ligës së Evropës ku pësoi disfatë...