Raketat ruse vrasin 15 persona në Chasiv Yar

Të paktën 15 persona kanë mbetur të vrarë dhe rreth 20 të tjerë dyshohet se kanë mbetur nën rrënoja pasi raketat ruse goditën një bllok apartamentesh në Chasiv Yar, një qytet në Ukrainën lindore, thonë zyrtarët, njofton BBC.

Guvernatori i rajonit, Pavlo Kyrylenko, ka thënë se sulmi është kryer me raketa ruse Uragan.

Ndërsa, njëra që i kishte mbijetuar këtij sulmit, ka shpjeguar për Reuters, zhvillimin e sulmit.

Sipas saj, ka pasur tri goditje me raketa. Rakete e parë ka goditur në kuzhinë, ndërsa e nuk i kujtohet asgjë tjetër për shkak të verbërimit nga shoku i raketës.

Të shtunën, ministria ruse e Mbrojtjes raportoi se forcat e saj kishin shkatërruar një hangar që ruante avionët amerikanë M777 në Chasiv Yar.

Uragan është një sistem rakete me shumë lëshime që daton që nga epoka sovjetike.

Veronika Bakhal, nga shërbimet e urgjencës i tha BBC-së se, të paktën 20 njerëz besohet të jenë ende nën rrënoja në Chasiv Yar, duke përfshirë një fëmijë.

“Numri i viktimave civile në Chasiv Yar është një nga më të lartat në Donetsk deri më tani”, tha thënë Bakhal.