Rrëfimi i burrit me kamerë në luftën e Kosovës

-

Kjo është vetëm një nga dhjetëra minutat e pamjeve që syri i kamerës së Bali Thaçit kapi gjatë luftës së fundit në Kosovë.

Aty miku i tij hasi në trupin e vrarë të vëllait nga ushtria Millosheviqit.

E dokumentoi masakrën e Burimit të Malishevës, xhiroi djepa bosh e lot të nënave.

Gjatë kohës së luftës në Kosovë, kamera e tij personale kapi shumë detaje të mizorisë serbe, e tash ndërmjet kamerës së Dukagjinit ai rrëfen këto përjetime.

“Historia dokumentohet me dokumente dhe duke e ditë këtë rëndësi jam munduar që në këtë kujtesën tonë kolektive të lë një gjurmë, të lë diçka konkrete që gjeneratat që vinë pas, të shohin, të dinë dhe të dëgjojnë për atë se çfarë ka ndodhur”, ka thënë Thaqi.

Bali Thaqi

Pos pamjeve tejet të tmerrshme të njerëzve të masakruar nga serbët, ai rastësisht kishte xhiruar xhaxhain e tij të vrarë, të cilin fillimisht nuk e kishte njohur nga masakrimet.

“Ajo për mua ka qenë shumë e rëndë dhe ka ndiku në aspektin psikologjik timin personal që sot ndodha nuk vërehet por çdo moment kur e kujtoj atë ngjarje, trupi nuk është në gjendje normale”, ka shtuar ai.

Kamera e tij ishte rrezikuar edhe të dëmtohej e Thaçi e ka të kthjellët këtë moment në kujtesën e tij.

“Për me i ik zjarri të luftës, kamerën e kam lënë tek dajt e nënës në një qosh e kam mbulu me një bore metalike që edhe me ra zjarri mos me u dëmtu kamera dhe pasi që familjet i depertuan në Shqipëri, unë u ktheva te shtëpia e dajës dhe serbët sa  ishin larguar nga fshati dhe kam vrapuar tek kamera pastaj e morra dhe e xhirova shtëpinë e dajës duke u kallë”, është shprehur ai.

Këto videoincizime që i ka Bali Thaçi nuk janë kërkuar asnjëherë nga drejtësia vendore apo ajo ndërkombëtare.

Lajmet e fundit

Përplasen dy trena në Indi, raportohet për shumë viktima

Shumë njerëz dyshohet se kanë vdekur në Indinë lindore pasi një tren pasagjerësh doli nga shinat pas një përplasjeje...

Klubet me vlerën më të lartë në botë, kush mban kreun?!

Në këtë sezon nuk fitoi asnjë trofe, por Real Madrid ka se për çfarë të krenohet. “Los Blancos” janë...

Florim Asani nga gjenerata U18 e Shkëndijës po dëshmon talentët e rinjë të sportit që i ka Tetova

Mesfushori i fundit Florim Asani nga Tetova i cili për momentin po luan në gjeneratën U18 të klubit të...

Dashuri dhe festë për të voglin e yllit Liza

Dihet tashmë se ajo është një yll i muzikës atje ku jetoj por jo vetëm, por edhe një zonjë...
- Advertisement -

Edi Rama për Ali Ahmetin dhe babanë e Hashim Thaçit: Burra!

Kryeministri shqiptar, Edi Rama ka komentuar vizitën e sotme të kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në...

Kryeparlamentari Xhaferi në Vilnus takoi nënkryetaren e parë të Asamblesë nacionale franceze, Valeri Rabo

Kryetari Xhaferi sot, në margjinat e takimit në nivel të lartë të kryetarëve të parlamenteve të vendeve anëtare të...