Sri Lanka: Presidenti largohet nga vendi me avion ushtarak

-

Presidenti Gotabaya Rajapaksa ka ikur në Maldives së bashku me gruan e tij dhe dy zyrtarë të sigurisë, kështu kanë bërë të ditur forcat ajrore të vendit.

Në mungesë të tij, ai ka emëruar kryeministrin Ranil Wickremesinghe si president në detyrë. Largimi i Rajapaksa i jep fund dinastisë familjare që ka dominuar politikën e Sri Lankës për dy dekadat e fundit.

Gjatë ditës së shtunë, kur protestuesit kishin hyrë në rezidencën e presidentit, ai thuhet që ka qenë i fshehur. Ndërsa, të mërkurën e 13 korrikut  Rajapaksa është zotuar të japë dorëheqje.

Sipas një informacioni të marrë nga BBC, Rajapaksa nuk do të qëndrojë në Maldive, por synon që të udhëtojë në një vend të tretë.

Zëdhënësi i kryeministrit të Sri Lankës ka bërë të ditur se, Wickremesinghe ka shpallur një gjendje të jashtëzakonshme në të gjithë vendin, si dhe një shtetrrethim është vendosur në provincën perëndimore.

Protestuesit vazhdojnë të qëndrojnë pranë kryeministrisë dhe parlamentit, por policia e shtetit ka hedhur gaz lotsjellës që të shpërndajë ata.

E largimi i presidentit Rajapaksa po shihet si mungesë përgjegjësie nga protestuesit.

“Nuk na pëlqen. Ne duam ta mbajmë atë. Ne duam paratë tona mbrapa! Dhe ne duam t’i vendosim të gjithë Rajapaksasit në një burg të hapur, ku ata mund të bëjnë punë në fermë,” është shprehur protestuesi.

Protestuesi gjatë fjalimit të tij

I gjithë faji për krizën ekonomike gjatë dy dekadave po hidhet tek administrata e presidentit Rajapaksa, ku për muaj të tërë banorët kanë pasur ndërprerje të përditshme të energjisë si dhe mungesa të gjërave bazë si karburanti, ushqimet dhe ilaçet.

Lideri i cili ka ikur jashtë vendit besohet që është larguar për të shmangur mundësinë e arrestimit nga administrata e re.

Lajmet e fundit

Përplasen dy trena në Indi, raportohet për shumë viktima

Shumë njerëz dyshohet se kanë vdekur në Indinë lindore pasi një tren pasagjerësh doli nga shinat pas një përplasjeje...

Klubet me vlerën më të lartë në botë, kush mban kreun?!

Në këtë sezon nuk fitoi asnjë trofe, por Real Madrid ka se për çfarë të krenohet. “Los Blancos” janë...

Florim Asani nga gjenerata U18 e Shkëndijës po dëshmon talentët e rinjë të sportit që i ka Tetova

Mesfushori i fundit Florim Asani nga Tetova i cili për momentin po luan në gjeneratën U18 të klubit të...

Dashuri dhe festë për të voglin e yllit Liza

Dihet tashmë se ajo është një yll i muzikës atje ku jetoj por jo vetëm, por edhe një zonjë...
- Advertisement -

Edi Rama për Ali Ahmetin dhe babanë e Hashim Thaçit: Burra!

Kryeministri shqiptar, Edi Rama ka komentuar vizitën e sotme të kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në...

Kryeparlamentari Xhaferi në Vilnus takoi nënkryetaren e parë të Asamblesë nacionale franceze, Valeri Rabo

Kryetari Xhaferi sot, në margjinat e takimit në nivel të lartë të kryetarëve të parlamenteve të vendeve anëtare të...